Dłuższą pracę trzeba rozliczyć jako nadgodziny

W systemie podstawowym czasu pracy pracodawca nie może planować wydłużeń dobowych powyżej ośmiu godzin przy odpowiednio krótszej pracy w innych dniach.

Publikacja: 14.09.2022 22:00

Dłuższą pracę trzeba rozliczyć jako nadgodziny

Foto: Adobe Stock

- Pracownik ma zostać dwie godziny dłużej w pracy, a następnego dnia wyjdzie dwie godziny wcześniej. Wyraził na to zgodę. Czy można w ten sposób rozwiązać kwestie czasu pracy? Jakie dokumenty należałoby ewentualnie posiadać w razie kontroli? Osoba ta pracuje po osiem godzin dziennie. – pyta czytelniczka.

Dłuższą pracę trzeba zakwalifikować jako pracę w godzinach nadliczbowych. Jej rozliczenie może opierać się na udzieleniu czasu wolnego w tym samym wymiarze, pod warunkiem że pracodawca uzyska o to pisemny wniosek pracownika (który należy przechowywać w dokumentacji pracowniczej). Należy też pamiętać, by zdarzenia te – praca w godzinach nadliczbowych oraz wykorzystanie czasu wolnego – zostały uwzględnione w ewidencji czasu pracy.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?