Praca zdalna: szef nie zapłaci za naciągane nadgodziny

Przy pracy zdalnej warto rzetelnie prowadzić ewidencję czasu pracy i uregulować zasady podejmowania pracy nadliczbowej. Może to ochronić firmę przed zasądzeniem pracownikowi płacy za nadgodziny, których nie było.

Publikacja: 08.09.2021 14:16

Wynagrodzenie za nadgodziny

Wynagrodzenie za nadgodziny

Foto: AdobeStock

Okres pandemii to dla pracodawców i pracowników szereg wyzwań, powodujący konieczność ciągłego dostosowywania się do zmiennej rzeczywistości. W niej powoli oswajamy się z pracą zdalną. Mimo wyczekiwania na zniesienie wszystkich obostrzeń, przez ostatnie półtora roku niewątpliwie udało się wypracować rozwiązania, które w niektórych branżach zostaną także w okresie post-pandemicznym.

Choć praca zdalna nie jest nowym zjawiskiem, jej upowszechnienie się rzuciło światło na kilka istotnych problemów – w szczególności prawidłowe ewidencjonowanie czasu pracy pracownika i w konsekwencji liczby przepracowanych przez niego godzin nadliczbowych. Aktualne jest więc pytanie, jak uniknąć sytuacji, gdy zatrudniony pracuje w godzinach nadliczbowych w formie zdalnej bez wiedzy pracodawcy oraz jak zabezpieczyć się przed ewentualnymi roszczeniami o wypłatę dodatkowego wynagrodzenia.

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt