Skarga nadzwyczajna: tysiące wniosków, Prokurator Generalny wniósł w 208 sprawach

8508 wniosków o wniesienie skargi nadzwyczajnej wpłynęło do Prokuratora Generalnego. Zbigniew Ziobro wniósł ten szczególny środek zaskarżenia do Sądu Najwyższego w 208 przypadkach.

Publikacja: 04.02.2021 10:43

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Możliwość wnoszenia skargi nadzwyczajnej wprowadziła ustawa o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 3 kwietnia 2018 r. Skarga przysługuje od prawomocnego orzeczenia sądu powszechnego lub sądu wojskowego kończącego postępowanie w sprawie, jeżeli zostaną spełnione łącznie trzy warunki:

1. jest to konieczne dla zapewnienia praworządności i sprawiedliwości społecznej;

2. orzeczenie narusza zasady lub wolności i prawa człowieka i obywatela określone w Konstytucji albo orzeczenie w sposób rażący narusza prawo przez błędną jego wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie albo zachodzi oczywista sprzeczność istotnych ustaleń sądu z treścią zebranego w sprawie materiału dowodowego;

3. orzeczenie nie może być uchylone lub zmienione w trybie innych nadzwyczajnych środków zaskarżenia.

Oprócz Prokuratura Generalnego skargę nadzwyczajną mogą wnosić:  Rzecznik Praw Obywatelskich, Prezes Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej - w zakresie swojej właściwości, Rzecznik Praw Dziecka, Rzecznik Praw Pacjenta, Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, Rzecznik Finansowy, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Rozpatrywanie skarg nadzwyczajnych należy do właściwości Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN.

Do  31 stycznia 2021 roku w Prokuraturze Krajowej zarejestrowano 8508 pism zawierających wniosek o wywiedzenie przez Prokuratora Generalnego skargi nadzwyczajnej. Wnioski zarówno spraw karnych, jak i cywilnych, m.in. z zakresu prawa rzeczowego, spadkowego, ubezpieczeń społecznych i prawa pracy oraz w sprawach o zapłatę.

Dotychczas przeanalizowano 7680 wniosków. Po zapoznaniu się z całością akt poszczególnych spraw oraz zbadaniu przesłanek ustawowych, Prokurator Generalny skierował 208 skarg nadzwyczajnych. W stosunku do pozostałych spraw, analiza wykazała, że brak jest podstaw do wniesienia skargi.

Prokuratura Krajowa podkreśla, że liczba skarg składanych przez Prokuratora Generalnego, systematycznie rośnie. W 2018 r., kiedy ten szczególny instrument wszedł w życie, skarg nadzwyczajnych było 5, w 2019 – 58, a w roku 2020 – 125. Natomiast w pierwszym miesiącu 2021 roku Prokurator Generalny skierował już 20 skarg nadzwyczajnych do Sądu Najwyższego.

Po raz pierwszy Prokurator Generalny wniósł skargę nadzwyczajną 5 września 2018 r. Dotyczyła orzeczenia Sądu Rejonowego w Tomaszowie Lubelskim  o nabyciu spadku w porządku ustawowym, choć istniał testament allograficzny. Argumentację podniesioną w skardze przez Prokuratora Generalnego podzielił Sąd Najwyższy - 12 stycznia 2021 r. uchylił postanowienie w zaskarżonym zakresie i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Rejonowemu.

Jedną z ostatnich skarg Prokuratora Generalnego jest skarga od prawomocnego nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym Sądu Rejonowego w Katowice – Zachód w Katowicach z 5 lutego 2015 r. Zdaniem PG, Sąd zaniechał zbadania charakteru zapisów umowy, pomimo okoliczności wskakujących na ich nieuczciwy charakter.

Możliwość wnoszenia skargi nadzwyczajnej wprowadziła ustawa o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 3 kwietnia 2018 r. Skarga przysługuje od prawomocnego orzeczenia sądu powszechnego lub sądu wojskowego kończącego postępowanie w sprawie, jeżeli zostaną spełnione łącznie trzy warunki:

1. jest to konieczne dla zapewnienia praworządności i sprawiedliwości społecznej;

Pozostało 86% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego