Strefy kibica (inaczej „fan zone" lub „public viewing area"), w których tysiące osób wspólnie przeżywa widowisko sportowe, są swoistymi surogatami stadionów, na których odbywają się mecze. Istniały one już podczas mistrzostw świata w Niemczech w 2006 roku i mistrzostw Europy w 2008 roku w Austrii i Szwajcarii.
Problematyką stref kibica zajęła się również Rada Europy, która 30 marca 2009 r. przyjęła rekomendację (zalecenie) w sprawie stref kibica w związku z wydarzeniami sportowymi na dużą skalę (z ang. „Recommendation Rec (2009) 1 of the Standing Committee on the use of public viewing areas at large scale sports events"; zob. http://www.coe. int/t/dg4/sport/Resources/textsRec_2009_01_EN_public_viewing.pdf).
Określenie „strefa kibica" jest nazwą potoczną i nie występuje w takiej formie w ustawie z 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (DzU nr 62, poz. 504 ze zm.) – zwana dalej ustawą. Od 13 stycznia br., tj. od wejścia w życie noweli zmieniającej art. 3 pkt 2 ustawy, obowiązuje poszerzony zakres definicji imprezy artystyczno-rozrywkowej. Istotą strefy kibica, jako tego rodzaju imprezy, jest zorganizowane publiczne oglądanie przekazu telewizyjnego na ekranach lub urządzeniach umożliwiających uzyskanie obrazu o przekątnej przekraczającej 3 m. W ustawie przyjęto, że może się ona odbywać m.in. na terenie umożliwiającym przeprowadzenie imprezy masowej, na którym liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób, ustalona zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej, wynosi nie mniej niż 1000. W praktyce wszystkie strefy kibica będą zlokalizowane pod chmurką w centrach miast. W szczególności będą to miasta gospodarze, tj. Warszawa, Wrocław, Poznań i Gdańsk. W takim przypadku, stosując obowiązujący dla „terenu umożliwiającego przeprowadzenie imprezy masowej" przelicznik, tj. 0,5 mkw. na osobę, minimalna powierzchnia – rozumianej jako impreza masowa – strefy kibica, która odbywa się na otwartej przestrzeni, musi wynosić 500 mkw. (zob. art. 3 pkt 14 ustawy).
Zgoda UEFA
Organizowanie strefy kibica nakłada dodatkowe obowiązki względem UEFA. Według art. 68j ustawy organizator takiej imprezy masowej do wniosku o wydanie zezwolenia na jej przeprowadzenie musiał dołączyć dokument potwierdzający zgodę wydaną przez właściwy organ UEFA lub podmiot posiadający stosowne pełnomocnictwo tego organu.
Niezależnie od ww. wymogu ustawowego licencję UEFA należy też uzyskać w przypadku mniejszych pokazów meczów, ponieważ instytucja ta przyjmuje, że wszelkie pokazy meczów UEFA Euro 2012 poza własnym domem są traktowane jako pokazy publiczne. Aplikacje o licencje można składać jedynie do 18 maja 2012 r. Zwolnione z wymogu posiadania licencji mogą być jedynie pokazy publiczne, które spełniają wszystkie z poniższych warunków: wykorzystany ekran ma przekątną nie przekraczającą 3 metrów, w pokazie może uczestniczyć nie więcej niż 150 osób , nie zaangażowano żadnych sponsorów ani nie jest pobierana opłata za wstęp (zob. http://www.2012.org.pl/pl/euro-2012/uefa/publiczne-pokazy-meczow.html).