Kodeks postępowania karnego wyraźnie stanowi, że w razie podejrzenia, iż w tej samej sprawie dotyczącej tej samej osoby toczy się już za granicą śledztwo, należy skontaktować się z tamtejszymi organami ścigania. Przypuszczenie wynikać może z transgranicznego charakteru przestępstwa, zeznań świadków, wyjaśnień podejrzanego lub oskarżonego.
Minister sprawiedliwości uznał, że wystąpienie do właściwego organu musi spełniać określone kryteria i zawierać niezbędne informacje. W nowelizacji regulaminu urzędowania powszechnych jednostek prokuratury, która właśnie wchodzi w życie, wymienia co powinno ono zawierać.
Otóż chodzi o: oznaczenie organu występującego ze wskazaniem jego adresu, numeru telefonu, telefaksu i adresu poczty elektronicznej; datę i miejsce wystąpienia oraz dane określające tożsamość i obywatelstwo podejrzanego lub oskarżonego, a także pokrzywdzonego.
W wystąpieniu znaleźć się też musi sygnatura sprawy i etap toczącego się postępowania karnego, opis i kwalifikacja prawna czynu; zwięzły opis stanu faktycznego sprawy i informacja o zastosowaniu tymczasowego aresztowania albo innego środka polegającego na pozbawieniu wolności.
Kiedy taki wniosek wpłynie do polskiego śledczego, prokurator musi na niego odpowiedzieć. Jeśli nie ma niezbędnych informacji, występuje o nie do prokuratora generalnego.