Od dziś do 2 marca po raz 13. obchodzony jest Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw. Chodzi o zwrócenie uwagi na osoby pokrzywdzone przestępstwem – ich uprawnienia i potrzeby. Do organizowanych akcji, tak jak w latach ubiegłych, włączają się policjanci.

Inicjatywa podkreślenia potrzeb ofiar przestępstw powstała w 2000 r. Od tego czasu rokrocznie w lutym organizowany jest specjalny tydzień pomocy, w trakcie którego rozmaite podmioty angażują się w działania na rzecz wsparcia ofiar.

Informacji prawnej udzielać będą nie tylko adwokaci, radcowie prawni, aplikanci adwokaccy i radcowscy, ale także prokuratorzy, funkcjonariusze policji, czyli osoby, które mają specjalistyczną wiedzę dotyczącą postępowania przygotowawczego, oraz – w zakresie postępowania wykonawczego – kuratorzy sądowi i komornicy.

Osoby pokrzywdzone będą mogły uzyskać pomoc psychologiczną. Niezależnie od dyżurów pełnionych w ośrodkach będą też organizowane dodatkowe dyżury specjalistów.

Ze statystyk wynika, że pokrzywdzeni coraz częściej sięgają po taką formę pomocy. Rok temu skorzystało z niej ponad 2,3 tys. osób. Najwięcej pokrzywdzonych przez przestępstwa zgłosiło się po porady prawników w Gdańsku, Szczecinie, Elblągu, Krakowie, Kielcach i Warszawie.