Warszawiacy będą mogli wspomóc więzienne biblioteki 8 czerwca 2013 r. podczas zbiórki pn. „Majewskich posadzili" zorganizowanej przez Fundację Zmiana.
Fundacja Zmiana już od pół roku prowadzi akcję „Majewskich posadzili" w ramach kampanii „Książki w pudle". Organizatorzy akcji przygotowali dla uczestników czytanie fragmentów książek przez Alicję Majewska i Szymona Majewskiego. Jej celem jest wspieranie rozwoju czytelnictwa w zakładach karnych bez konieczności uzyskania dotacji.
Książki mają na więźniów znaczący wpływ resocjalizacyjny. Mogą być szansą na zmianę postrzegania i postępowania. Jest to jednolita ze światem zewnętrznym edukacja czytelników zza krat. Zwolennicy czytania oprócz wspomnianej nadrzędnej cechy resocjalizacyjnej podkreślają inne zalety tj. rozwój komunikatywności, kreatywności, wyobraźni, poszerzenie zasobu słownictwa, znajomości ortografii, pamięci i koncentracji. Przekaz treści przy pomocy literatury wpływa kształcąco także na pracowników Służby Więziennej. Dostrzegają oni wyraźne oddziaływanie książek oraz oddziaływania kulturalno-oświatowego w postępowaniu resocjalizacyjnym.
Niestety, koszt zaopatrzenia placówek karnych w Polsce w nowo wydane książki jest zbyt duży. W związku z tym grupa miłośników czytelnictwa, postanowiła zawalczyć o równy dostęp do dóbr kultury. Przedsięwzięcie popularyzujące czytelnictwo wśród pozbawionych wolności pozwoliło pozyskać zbiory dla wielu zakładów penitencjarnych w woj. Mazowieckim. Perspektywa zaangażowanych w pomoc jest jednak szersza. Na książki czekają także zakłady w innych województwach.
Księgozbiory więzienne wydają się zapomnianą potrzebą. uzupełnienia, odbudowy oraz aktualizacji wymaga w Polsce większość z nich. Akcja wspierająca więzienne zbiory biblioteczne w odpowiadające potrzebom i interesujące pozycje powinny być traktowany nie jako przywilej a konieczność dla pozbawionych wolności.