Przepis o wykonaniu kary zawieszonej warunkowo jest niekonstytucyjny

Przepis kodeksu karnego, który każe zarządzić wykonanie kary po popełnieniu kolejnego podobnego przestępstwa, jest niezgodny z konstytucją.

Publikacja: 18.07.2013 09:05

Przepis o wykonaniu kary zawieszonej warunkowo jest niekonstytucyjny

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Skargę do Trybunału Konstytucyjnego złożył Tomasz B. Pierwszy wyrok za kradzież usłyszał w 2003 r. Wyrok zawieszono na okres sześcioletniej próby. W tym czasie (pod koniec próby) B. popełnił podobne przestępstwo. Wyrok w tej sprawie zawieszono na cztery lata. Sąd rejonowy, badając prawomocność wyroku, uznał jednak, że zachodzą przesłanki obligatoryjnego wykonania kary. Postanowienie to zaskarżył obrońca. Sąd okręgowy przyznał jednak rację rejonowemu.

Kwestionowany art.  75 § 1 kodeksu karnego zakłada obowiązek wykonania kary pozbawienia wolności wobec skazanego, który w okresie próby popełnił umyślne przestępstwo podobne, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Zdaniem skarżącego przepis ten narusza prawo do równego traktowania. Stawia tak skazanego w gorszej sytuacji prawnej niż innych skazanych, którzy w okresie próby popełnili inne niż podobne przestępstwa, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania.

Narusza to także konstytucyjne prawo do obrony w procesie karnym, gdyż pozbawia skazanego możliwości skutecznego prezentowania w postępowaniu wykonawczym okoliczności przemawiających na jego korzyść.

Trybunał zgodził się z tym (sygnatura akt: SK 9/10).

– Wolność osobista wymaga,  by sąd, decydując o jej pozbawieniu, miał minimum kompetencji – uzasadniał TK. Decyzja o odwieszeniu wyroku nie jest czynnością o charakterze technicznym – przekonywał Andrzej Rzepliński, sprawozdawca. Trzech sędziów TK złożyło zdanie odrębne. Przepis będzie obowiązywał jeszcze przez  rok.

Reklama
Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama