Postępowanie w sprawach o wykroczenia: Rozprawy będą nagrywane

Zamiast godzinami dyktować w sprawie wykroczeniowej zeznania świadków do protokołu, sędzia uruchomi kamerę i nagra przebieg rozprawy.

Publikacja: 26.07.2013 10:07

Dzięki nagrywaniu rozpraw sędziowie zyskają cenny czas – przekonuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

Dzięki nagrywaniu rozpraw sędziowie zyskają cenny czas – przekonuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Średni czas trwania sprawy wykroczeniowej to dziś dwa miesiące. Niedługo ma być jeszcze krócej. Przewiduje to rządowy projekt zmian w postępowaniu w sprawach o wykroczenia, który właśnie trafia do pierwszego czytania. Dzięki nagrywaniu rozpraw sędziowie zyskają cenny czas – przekonują autorzy (Ministerstwo Sprawiedliwości). Na razie nagrywanie ruszyło w największych sądach okręgowych. Za dwa–trzy lata ma objąć cały kraj.

Zyskają na czasie

Protokół ze sprawy wykroczeniowej otrzyma formę nagrania obrazu i dźwięku (lub tylko dźwięku). Sporządzany będzie też protokół pisemny w formie skróconego pisemnego zapisu rozprawy. Dzięki nagraniom zniknąć ma w końcu problem prostowania protokołów.

500 tysięcy spraw o wykroczenia każdego roku trafia do sądów w kraju

– Zgłaszają się osoby, które twierdzą, że sąd przekręcał wypowiadane przez nie zdania – mówi Łukasz Tomaka ze Stowarzyszenia Osób Pokrzywdzonych przez Wymiar Sprawiedliwości. I dodaje, że na prośbę ich poprawienia sąd reagował odmową. Teraz, gdy wszystko zostanie nagrane, łatwo będzie udowodnić, kto ma rację – dodaje.

W protokole odnotowane zostaną wydane na rozprawie postanowienia i zarządzenia, wniesione ustnie zażalenia, wzmianki o złożeniu lub cofnięciu żądania ścigania wykroczenia, o odstąpieniu oskarżyciela od oskarżenia czy wstąpieniu prokuratora do postępowania itd. Jeśli nagrywanie rozprawy okaże się niemożliwe ze względów technicznych (awaria sprzętu), zostanie przygotowany pisemny protokół na dotychczasowych zasadach (tzn. w pełnej wersji).

Rozprawa na nośniku

W szczególnych sytuacjach możliwe ma być też sporządzanie transkrypcji nagrania (o takiej konieczności zdecyduje przewodniczący składu orzekającego). Adwokaci z nagraniem obrazu zapoznają się tylko w siedzibie sądu.

Głównym celem noweli jest skrócenie postępowania w najprostszych sprawach. Czy to rzeczywiście jest możliwe? Zdania samych sędziów, którym już dziś przychodzi korzystać z rejestracji na sali rozpraw, są podzielone.

– Na pewno odzyskuje się czas poświęcany na dyktowanie, szczególnie przy długich przesłuchaniach – uważa sędzia Bartłomiej Przymusiński. Twierdzi jednak, że to, co wyjdzie na plus, sędzia traci, uruchamiając aplikację „zamykanie nagrania".

O tym, że kamery przydadzą się na salach rozpraw procesów wykroczeniowych, przekonany jest sędzia Paweł Majchrzyk. Dodaje, że rejestracja stosowana obecnie w sprawach apelacyjnych nie ma sensu, bo tu nie przeprowadza się żadnych dowodów.

Za dwa, maksymalnie trzy lata, nagrywanie rozpraw cywilnych ma być wprowadzone we wszystkich sądach rejonowych w kraju.

Etap legislacyjny: do pierwszego czytania

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem