Immunitety: Posłowie bardzo ostrożnie o ograniczeniu

Sejmowe komisje będą czekać na kolejne opinie w sprawie noweli ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora.

Publikacja: 05.12.2013 18:50

Na mocy proponowanych rozwiązań przyjęcie mandatu karnego lub uiszczenie grzywny za wykroczenie prze

Na mocy proponowanych rozwiązań przyjęcie mandatu karnego lub uiszczenie grzywny za wykroczenie przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji ma być jednocześnie zgodą kierowcy z immunitetem na pociągnięcie do odpowiedzialności. Jeśli natomiast nie przyjmie mandatu, policja złoży do jego przełożonego wniosek o wyrażenie zgody na uchylenie mu immunitetu.

Foto: Fotorzepa, Sławoir Mielnik Sławoir Mielnik

Podczas czwartkowego posiedzenia połączonych komisji: Regulaminowej i Sprawiedliwości, posłowie mieli zająć ostateczne stanowisko, co dalej z projektem, który ma ograniczyć ich immunitet. Część komisji przekonywała, że zmiana jest potrzebna, a oni sami wolą zapłacić mandat, niż tłumaczyć się przed Komisją Etyki, dlaczego jechali za szybko. Nie wszyscy jednak zamierzają dobrowolnie zrezygnować z ochrony w takich sprawach.

- Projekt nowelizacji powstał wyłącznie na zapotrzebowanie mediów – grzmiał poseł Romuald Ajchler. – To dla mnie niezrozumiałe, że my jako posłowie i Sejm jako instytucja sami odbieramy sobie to uprawnienie – wtórował mu poseł Mieczysław Łuczak.

Przeciwny zmianom jest także poseł Łukasz Zbonikowski, który przychylił się do opinii, że proponowane rozwiązanie rodzi rażącą nierówność wobec prawa różnych kategorii osób posiadających immunitet.

– Sposób sprawowania mandatu posła wymaga więcej ruchliwości niż na przykład od prokuratora – tłumaczył swoje racje.

Podczas czwartkowego posiedzenia komisji poseł Kazimierz Ujazdowski złożył wniosek, by komisja wystąpiła o opinię Krajowej Rady Sądownictwa i Krajowej Rady Prokuratury o ograniczeniu immunitetu. Posłowie przywoływali też negatywne stanowisko prokuratora generalnego w sprawie karania właścicieli aut za niewskazanie kierowcy namierzonego przez fotoradar.

Kwestionowano też podwójną odpowiedzialność prokuratora za wykroczenie drogowe: dyscyplinarną i karną. W efekcie projekt musi poczekać na kolejne opinie.

Przygotowali go w styczniu posłowie PO, PSL, RP i SLD. Wówczas większość była za jego uchwaleniem.

Na mocy proponowanych rozwiązań przyjęcie mandatu karnego lub uiszczenie grzywny za wykroczenie przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji ma być jednocześnie zgodą kierowcy z immunitetem na pociągnięcie do odpowiedzialności. Jeśli natomiast nie przyjmie mandatu, policja złoży do jego przełożonego wniosek o wyrażenie zgody na uchylenie mu immunitetu.

Projekt dotyczy: posłów, senatorów, prokuratorów, rzecznika praw dziecka, generalnego inspektora danych osobowych i prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Dlaczego właśnie tych kategorii sprawców dotyczy projekt? Bo wszyscy wymienieni mają immunitet uregulowany ustawowo, dlatego też tylko w ustawie można go ograniczyć. Wśród nich zabrakło jednak sędziów. Konstytucja nie przewiduje możliwości zrzeczenia się immunitetu przez sędziego – uzasadniają autorzy projektu. I właśnie dlatego dla nich przyjęcie mandatu jest i będzie niemożliwe bez zmiany konstytucji.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem