Reklama
Rozwiń

„Jaszczur" i „Ludwiczek" w areszcie. Sąd zdecydował ws. patostreamerów

Sąd Okręgowy dla Warszawy Pragi utrzymał decyzję o zatrzymaniu w areszcie liderów ruchu Rodacy Kamraci do 3 sierpnia. Prokurator zarzuca Wojciechowi O. popełnienie 78 czynów, Marcinowi O. - 64 czyny.

Publikacja: 09.07.2025 15:16

Lider ruchu Rodacy Kamraci Wojciech O. (pseud. Jaszczur) podczas Ogólnopolskiego Protestu Pielgrzymk

Lider ruchu Rodacy Kamraci Wojciech O. (pseud. Jaszczur) podczas Ogólnopolskiego Protestu Pielgrzymkowego w obronie Tronu Matki Bożej w Gietrzwałdzie

Foto: PAP/Tomasz Waszczuk

Wojciech O. (pseud. Jaszczur) oraz Marcin O. (pseud. Ludwiczek) zostali zatrzymani 4 czerwca w Dziekanowie Leśnym pod Warszawą, o czym jako pierwsza informowała „Rzeczpospolita". 

Prokuratura bada około 1,5 tys. zdarzeń z lat 2015–2025

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga poinformowała wówczas, że śledztwo dotyczy wielu poważnych przestępstw. W komunikacie podano, iż „podejrzani przez kilka lat prowadzili w Internecie audycje i organizowali wydarzenia, podczas których: grozili przemocą z powodów politycznych, pochwalali i zachęcali do stosowania przemocy, znieważali osoby ze względu na narodowość i wiarę, wychwalali wojnę Rosji przeciwko Ukrainie, pochwalali zabójstwo prezydenta Gabriela Narutowicza”.

Wyjaśniono też, że „śledztwo ma charakter zbiorczy: połączono w nim kilkanaście postępowań z całej Polski. Prokuratura bada około 1,5 tys. zdarzeń z lat 2015–2025. Zabezpieczono ponad 1,7 tys. nagrań wideo o łącznym czasie przekraczającym 3 tys. godzin. Do ich analizy używane są nowoczesne narzędzia oparte na sztucznej inteligencji”. Badane jest również finansowanie działalności ruchu Rodacy Kamraci. 

Wiele spraw prokuratura podjęła z zawiadomienia fundacji Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, który od lat bada działalność Wojciecha O. i Marcina O. W środę OMZRiK poinformował w mediach społecznościowych, iż Sąd Okręgowy dla Warszawy Pragi zdecydował o areszcie dla liderów Kamractwa. „Dzisiaj sąd rozpatrywał zażalenie obrońców zatrzymanych na zastosowanie aresztu. Odrzucił je w całości. Jedyna zmiana polega na tym, że sąd dopatrzył się błędnego policzenia okresu 60 dni, które mieli zatrzymani spędzić w areszcie. Kończy się on 3, a nie 8 sierpnia, jak określono w decyzji pierwszej instancji” - czytamy we wpisie. 

Czytaj więcej

Poważne zarzuty dla „Jaszczura” i jego kompana. Czy to koniec Rodaków Kamratów?

Kim są liderzy ruchu Rodacy Kamraci – Wojciech O. i Marcin O.

Jak pisaliśmy na łamach rp.pl, opinia publiczna szerzej usłyszała o Wojciechu O. i Marcinie O. w 2021 roku. Współorganizowali wówczas wiec w Święto Niepodległości w Kaliszu. Zebrani wznosili antysemickie hasła, a organizatorzy spalili kopię średniowiecznego przywileju tolerancyjnego dla Żydów. Obaj zyskali sławę, ale też zaliczyli pierwszą odsiadkę, trafiając na kilka tygodni do aresztu.

Po raz kolejny Wojciech O. trafił do aresztu po manifestacji w Bydgoszczy w styczniu 2022 roku, podczas której nawoływał do przemocy wobec posłów. – Chcę ich zabić! – krzyczał o politykach pracujących nad ustawą antycovidową. Wyszedł w maju, a za kraty wrócił w listopadzie 2022 roku. Tym razem aby odbyć karę pół roku więzienia za… nawoływanie do zabójstwa Bila Gatesa.

Wojciech O. i Marcin O. stworzyli ruch społeczny Rodacy Kamraci, głoszący hasła anytimigranckie, antyszczepionkowe, antyamerykańskie i wymierzone w społeczność LGBT. Przedstawiciele ruchu często posądzani są o prorosyjskość. W 2023 roku założyli nawet partię Rodacy Kamraci, która została jednak już wykreślona przez sąd z powodu niezłożenia sprawozdania finansowego.

Wojciech O. (pseud. Jaszczur) oraz Marcin O. (pseud. Ludwiczek) zostali zatrzymani 4 czerwca w Dziekanowie Leśnym pod Warszawą, o czym jako pierwsza informowała „Rzeczpospolita". 

Prokuratura bada około 1,5 tys. zdarzeń z lat 2015–2025

Pozostało jeszcze 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono