Nie tylko Collegium Humanum. Rektorzy trzech uczelni zatrzymani przez CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało trzech rektorów prywatnych uczelni w śledztwie dotyczącym m.in. handlu dyplomami. To kolejny krok w wielowątkowym śledztwie dotyczącym afery Collegium Humanum.

Publikacja: 11.06.2024 11:04

Nie tylko Collegium Humanum. Rektorzy trzech uczelni zatrzymani przez CBA

Foto: CBA

Akcja CBA została przeprowadzona 6 czerwca na terenie województwa zachodniopomorskiego, śląskiego oraz wielkopolskiego. Funkcjonariusze Delegatury CBA w Rzeszowie działali na zlecenie Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

Jeden z rektorów w areszcie, dwóch wpłaciło poręczenie

Zatrzymani to Andrzej K., były rektor Akademii Polonijnej w Częstochowie, Waldemar U., rektor Wyższej Szkoły Humanistycznej TWP w Szczecinie oraz Marek W., rektor Wyższej Szkoły Kadr Menadżerskich w Koninie.

- Z materiału dowodowego wynika, że osoby te, działając w krótkich odstępach czasu, w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, udzieliły korzyści majątkowej osobie reprezentującej Polską Komisję Akredytacyjną w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznej. Celem przestępczego działania było bezprawne wywieranie wpływu na decyzje dotyczące uczelni wyższych, którymi zarządzali zatrzymani rektorzy. W sprawie przewijają się wątki związane z kontrolami i wnioskami rozpatrywanymi przez Polską Komisję Akredytacyjną wobec tych uczelni wyższych — informuje CBA.

Czytaj więcej

Afera Collegium Humanum. Czy można uniknąć odpowiedzialności za przekupstwo

Funkcjonariusze CBA przeszukali miejsca zamieszkania zatrzymanych mężczyzn. Przeszukano również ich gabinety na uczelniach w Koninie oraz Szczecinie. Zabezpieczone zostały elektroniczne nośniki danych oraz dokumentacja o znaczeniu dowodowym.

 Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty przekupstwa (art. 229 §1 i §4 k.k ) oraz płatnej protekcji czynnej (art. 230a § 1 k.k).

Wobec jednego z podejrzanych prokurator zastosował  poręczenie majątkowego w kwocie 50 tys. zł oraz dozór policji połączony z zakazem kontaktowania się z w sposób bezpośredni lub pośredni z określonymi osobami. Drugi z rektorów został na wniosek prokuratury tymczasowo aresztowany na dwa miesiące. W przypadku trzeciego mężczyzny, który w sądzie zmienił prezentowane w prokuraturze stanowisko procesowe, sąd zdecydował o zastosowaniu  dozoru policji i zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu oraz poręczeniem majątkowym w kwocie 100 tys. zł.

Czytaj więcej

Apel do absolwentów Collegium Humanum. „Możecie uniknąć konsekwencji”

- To trzecia realizacja procesowa w prowadzonym postępowaniu przygotowawczym przez funkcjonariuszy Delegatury CBA w Rzeszowie w wątku dotyczącym handlu dyplomami niepublicznej uczelni wyższej Collegium Humanum. W sprawie zebrano obszerny materiał dowodowy. Planowane są kolejne realizacje  — informuje CBA.

Były rektor Collegium Humanum z nowymi zarzutami

Afera ws. handlu dyplomami na warszawskiej uczelni Collegium Humanum wybuchła w marcu. Prokuratura postawiła wcześniej zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej sześciu osobom z tej uczelni, w tym rektorowi Pawłowi Cz. Niedawno usłyszał nowe. 

Jak informuje Prokuratura Krajowa, obecnie Pawłowi Cz. zarzuca się popełnienie 57 przestępstw, w tym: wystawianie, w zamian za korzyści majątkowe, poświadczających nieprawdę świadectw ukończenia studiów podyplomowych; podrabianie, w zamian za korzyści majątkowe i osobiste, dokumentów dotyczących przebiegu jednolitych studiów magisterskich oraz obrony prac magisterskich i wystawianie na tej podstawie poświadczających nieprawdę dyplomów ukończenia studiów magisterskich; przywłaszczenie mienia znacznej wartości; znęcanie się psychiczne nad osobami pozostającymi w przelotnym stosunku zależności od sprawcy wynikającego ze stosunku zatrudnienia oraz przestępstwa przeciwko wolności seksualnej.

17 maja Sąd Okręgowy w Warszawie przedłużył tymczasowe aresztowanie Pawła Cz. na kolejne 3 miesiące, tj. do 19 sierpnia 2024 r. W ocenie sądu, nadal aktualne są przesłanki stosowania wobec tego najsurowszego środka zapobiegawczego. Postanowienie jest jednak nieprawomocne.

Przedłużone zostało także tymczasowe  aresztowanie wobec Artura G., byłego dyrektora Biura Polskiej Komisji Akredytacyjnej, któremu prokurator przedstawił zarzuty popełnienia przestępstw o charakterze korupcyjnym (art. 228 § 1, § 4 i § 5 k.k. oraz art. 230 § 1 k.k.).

Obecnie w śledztwie jest 35 podejrzanych. Sprawa ma nadal charakter rozwojowy — informuje PK.

Czytaj więcej

Collegium Humanum: Jak zaczęła się afera z dyplomami?

Akcja CBA została przeprowadzona 6 czerwca na terenie województwa zachodniopomorskiego, śląskiego oraz wielkopolskiego. Funkcjonariusze Delegatury CBA w Rzeszowie działali na zlecenie Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

Jeden z rektorów w areszcie, dwóch wpłaciło poręczenie

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?