Za zamknięcie psa w samochodzie grozi więzienie

Zostawienie psa czy kota w nagrzanym aucie, bez dostępu do wody i świeżego powietrza, może zostać zakwalifikowane jako znęcanie się. Sprawcy grozi za to nawet kara pozbawienia wolności.

Publikacja: 10.07.2023 13:18

Za zamknięcie psa w samochodzie grozi więzienie

Foto: Adobe Stock

Sposób, w jaki czworonogi powinni traktować opiekujący się nimi ludzie, regulują przepisy ustawy o ochronie zwierząt. Jednak nie każde zachowanie, które z perspektywy właściciela może wydawać się nieszkodliwe, za takie uznane zostanie też w świetle prawa.

Odpowiedzialność za oswojenie 

Za znęcanie się nad zwierzęciem grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności, a jeśli sprawca działa ze szczególnym okrucieństwem – do lat pięciu. Jeśli jest on właścicielem skrzywdzonego zwierzęcia, po skazaniu sąd orzeka jego przepadek. 

Adw. Magdalena Budzińska z Kancelarii Adwokackiej w Lublinie przypomina, że w ustawie wymieniony został otwarty katalog czynności, które można kwalifikować jako znęcenie się nad zwierzętami, a które w konsekwencji podlegają karze; jedną z nich jest porzucenie. Głośno mówi się o nim praktycznie każdego lata, kiedy to w lasach znajdowane są m.in. przywiązywane do drzew psy – przeszkody w wakacyjnych wyjazdach lub nietrafione prezenty, czy pochodzące z licznych miotów koty. 

Czytaj więcej

Zrzucił psa z czwartego piętra. Akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie trafił do sądu

Ekspertka tłumaczy, że zwierzę, które przywykło do regularnego karmienia, w momencie nagłego porzucenia zostaje narażone na utratę zdrowia i życia, bo nie zostało ono nauczone samodzielnego pozyskiwania pokarmu. – Opiekun najpierw uzależnia przetrwanie zwierzęcia od niesionej mu pomocy, a następnie, porzucając je, znęca się nad nim, bowiem ma świadomość tego, że nie poradzi sobie ono samodzielnie, tj. nie będzie w stanie przetrwać – wyjaśnia.

Nie tylko zła wola 

Ekspertka precyzuje, że w katalogu zachowań zakwalifikowanych w ustawie jako znęcanie znajduje się m.in. wystawianie zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażają jego zdrowiu lub życiu. – Za wymienione zachowanie można uznać chociażby pozostawienie psa lub kota w nagrzanym samochodzie w upalny dzień, bez dostępu do wody, czy też przywiązanie go do budynku lub ruchomości, która to czynność uniemożliwia mu swobodne poruszanie się, a jednocześnie w sytuacji (nastania) upału, mrozu, deszczu narażanie go na utratę zdrowia lub życia; nawet w sytuacji, kiedy wymieniona czynność trwa przez kilkanaście, kilkadziesiąt minut celem np. zrobienia zakupów – analizuje prawniczka.

Warto zauważyć, że do przestępstwa może dochodzić nawet wtedy, gdy sprawca nie wykazał się złą wolą, co potwierdza np. wyrok Sądu Okręgowego w Sieradzu (sygn. II Ka 316/18). Wskazał on, że absurdalne byłoby uznanie, iż jeśli ktoś wyrządza zwierzęciu krzywdę, np. nie zapewnia mu wyżywienia z powodu braku środków finansowych, nie działa wbrew prawu. 

Prawo karne
Nastolatkowie znęcali się nad zwierzętami. Ich sprawę rozpozna sąd
Cykl Partnerski
Miejskie plany adaptacji do zmian klimatu: co warto wiedzieć?
Hybrydy
Skoda Kodiaq. Co musisz wiedzieć o technologii PHEV?
Czym jeździć
Skoda Kodiaq. Mikropodróże w maxisamochodzie
Konsumenci
Sąd zawiesił raty, ale bank windykuje mimo to
Prawo drogowe
Będzie jeszcze trudniej o prawo jazdy. Każdy błąd zakończy egzamin