Za zamknięcie psa w samochodzie grozi więzienie

Zostawienie psa czy kota w nagrzanym aucie, bez dostępu do wody i świeżego powietrza, może zostać zakwalifikowane jako znęcanie się. Sprawcy grozi za to nawet kara pozbawienia wolności.

Publikacja: 10.07.2023 13:18

Za zamknięcie psa w samochodzie grozi więzienie

Foto: Adobe Stock

Sposób, w jaki czworonogi powinni traktować opiekujący się nimi ludzie, regulują przepisy ustawy o ochronie zwierząt. Jednak nie każde zachowanie, które z perspektywy właściciela może wydawać się nieszkodliwe, za takie uznane zostanie też w świetle prawa.

Odpowiedzialność za oswojenie 

Za znęcanie się nad zwierzęciem grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności, a jeśli sprawca działa ze szczególnym okrucieństwem – do lat pięciu. Jeśli jest on właścicielem skrzywdzonego zwierzęcia, po skazaniu sąd orzeka jego przepadek. 

Adw. Magdalena Budzińska z Kancelarii Adwokackiej w Lublinie przypomina, że w ustawie wymieniony został otwarty katalog czynności, które można kwalifikować jako znęcenie się nad zwierzętami, a które w konsekwencji podlegają karze; jedną z nich jest porzucenie. Głośno mówi się o nim praktycznie każdego lata, kiedy to w lasach znajdowane są m.in. przywiązywane do drzew psy – przeszkody w wakacyjnych wyjazdach lub nietrafione prezenty, czy pochodzące z licznych miotów koty. 

Czytaj więcej

Zrzucił psa z czwartego piętra. Akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie trafił do sądu

Ekspertka tłumaczy, że zwierzę, które przywykło do regularnego karmienia, w momencie nagłego porzucenia zostaje narażone na utratę zdrowia i życia, bo nie zostało ono nauczone samodzielnego pozyskiwania pokarmu. – Opiekun najpierw uzależnia przetrwanie zwierzęcia od niesionej mu pomocy, a następnie, porzucając je, znęca się nad nim, bowiem ma świadomość tego, że nie poradzi sobie ono samodzielnie, tj. nie będzie w stanie przetrwać – wyjaśnia.

Nie tylko zła wola 

Ekspertka precyzuje, że w katalogu zachowań zakwalifikowanych w ustawie jako znęcanie znajduje się m.in. wystawianie zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażają jego zdrowiu lub życiu. – Za wymienione zachowanie można uznać chociażby pozostawienie psa lub kota w nagrzanym samochodzie w upalny dzień, bez dostępu do wody, czy też przywiązanie go do budynku lub ruchomości, która to czynność uniemożliwia mu swobodne poruszanie się, a jednocześnie w sytuacji (nastania) upału, mrozu, deszczu narażanie go na utratę zdrowia lub życia; nawet w sytuacji, kiedy wymieniona czynność trwa przez kilkanaście, kilkadziesiąt minut celem np. zrobienia zakupów – analizuje prawniczka.

Warto zauważyć, że do przestępstwa może dochodzić nawet wtedy, gdy sprawca nie wykazał się złą wolą, co potwierdza np. wyrok Sądu Okręgowego w Sieradzu (sygn. II Ka 316/18). Wskazał on, że absurdalne byłoby uznanie, iż jeśli ktoś wyrządza zwierzęciu krzywdę, np. nie zapewnia mu wyżywienia z powodu braku środków finansowych, nie działa wbrew prawu. 

Czytaj więcej

Znęcanie się nad zwierzęciem

Sposób, w jaki czworonogi powinni traktować opiekujący się nimi ludzie, regulują przepisy ustawy o ochronie zwierząt. Jednak nie każde zachowanie, które z perspektywy właściciela może wydawać się nieszkodliwe, za takie uznane zostanie też w świetle prawa.

Odpowiedzialność za oswojenie 

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Nastolatkowie znęcali się nad zwierzętami. Ich sprawę rozpozna sąd
Materiał Promocyjny
Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności
Prawo karne
PiS zaostrza przepisy - dożywocie i kary dla 14-latków. Kontrowersji jest więcej
Prawo karne
Porzucił w lesie kota z cewnikiem i wenflonem. Jest wyrok
Prawo drogowe
Nowe fakty ws. wypadku na A1. Będą zarzuty dla kierowcy BMW
Materiał Promocyjny
„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę
Prawo drogowe
Egzaminacyjna turystyka ma się dobrze. Gdzie najłatwiej zdać na prawo jazdy
Prawo dla Ciebie
Jak oddać głos w wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum. Objaśniamy