Jak podaje rmf.fm policjanci z Oławy na Dolnym Ślądku zatrzymali dwóch chłopców w wieku 15 oraz 16 lat, którzy mieli znęcać się nad zwierzętami, a następnie w okrutny sposób je zabić. Mieli użyć do tego noża oraz drewnianego kija. 

Zatrzymani chłopcy przyznali się do winy, ale nie byli w stanie wyjaśnić przyczyn ich działania. Ich sprawa została skierowana do sądu, a rozstrzygnie ją sąd rejonowy, w wydziale spraw rodzinnych i nieletnich w oparciu o ustawę o postępowaniu w sprawach nieletnich z dnia 26 października 1982 roku. 

Odpowiedzialność za zabijanie zwierząt reguluje art. 35 Kodeksu karnego, który mówi, że kto znęca się nad zwierzętami, zabija je podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech, natomiast w przypadku działania ze szczególnym okrucieństwem kara wynosi od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. Ze względu na młody wiek sprawców nie będą odpowiadać na zasadach określonych w Kodeksie, a przywołanej ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. 

Na jej podstawie sąd będzie mógł orzec środek wychowawczy w postaci m.in. upomnienia, zobowiązania do wykonania określonych prac na rzecz np. lokalej społeczności czy też obowiązku uczestniczenia w odpowiednich zajęciach o charakterze wychowawczym, terapeutycznym lub szkoleniowym. 

Czytaj więcej

Pupile domowe jak dzieci podczas rozwodów. Hiszpania zmienia prawo