Reklama
Rozwiń

Projekt PiS: dożywocie za szpiegostwo, 8 lat za dezinformację

Rozpowszechnianie nieprawdziwych lub błędnych informacji ma być karane więzieniem, jeśli dopuści się go osoba działająca na rzecz obcego wywiadu, a celem dezinformacji jest wywołanie poważnych zakłóceń w ustroju lub gospodarce Polski, innego państwa czy organizacji międzynarodowej.

Publikacja: 18.04.2023 12:23

przedstawicielka wnioskodawców posłanka PiS Urszula Rusecka w Sejmie

przedstawicielka wnioskodawców posłanka PiS Urszula Rusecka w Sejmie

Foto: PAP/Leszek Szymański

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw złożyli w poniedziałek w Sejmie posłowie PiS. Jak uzasadniają, jego głównym celem jest  dostosowania przepisów Kodeksu karnego dotyczących  szpiegostwa do  zmieniającej się sytuacji geopolitycznej i postępu technologicznego. Nie bez znaczenia jest  wysokie obecnie zagrożenie nowymi otwartymi konfliktami zbrojnymi i agresywnymi działaniami innymi niż militarne.

Najistotniejszą  zmianą jest zaostrzenie karalności przestępstwa szpiegostwa (art. 130 k.k.). Górna granica wymiaru kary ma wynosić 30 lat pozbawienia wolności. Dodana będzie kwalifikowana postać przestępstwa, gdy sprawca dokonuje sabotażu, dywersji lub prowadzi działania o charakterze terrorystycznym. Górna granica wymiaru kary to w takim przypadku dożywotnie pozbawienie wolności. Za samo  przygotowanie przestępstwa szpiegostwa  i zgłoszenie gotowości działania na rzecz obcego wywiadu grozić ma do 8 lat pozbawienia wolności. Projekt wprowadza nieumyślną odmianę  przestępstwa szpiegostwa zagrożoną karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono