Reklama
Rozwiń

Uważaj, co piszesz o wojnie - ostrzega czeska prokuratura. A polska?

Czeska prokuratura ostrzega, że publiczne (np. w Internecie) okazywanie wsparcia rosyjskiej agresji na Ukrainę może zostać, w myśl obowiązujących w Czechach przepisów, uznane za przestępstwo. Prokurator Ewa Wrzosek wskazuje, że także w Polsce takie czyny mogą być ścigane.

Publikacja: 26.02.2022 16:32

Uważaj, co piszesz o wojnie - ostrzega czeska prokuratura. A polska?

Foto: Adobe Stock

Prokuratura Naczelna (odpowiednik polskiej Prokuratury Krajowej) uznała za konieczne poinformowanie obywateli, że napaść Federacji Rosyjskiej na Ukrainę może mieć wpływ wolność słowa Czechów.

Wolność wypowiedzi jest zapisana na poziomie konstytucyjnym w art. 17 Karty podstawowych praw i wolności. Każdy ma prawo wyrażać swoje poglądy w dowolny sposób, jaki uzna za stosowny. Ale wolność słowa ma też swoje granice w demokratycznym państwie prawa - wskazuje Prokuratura Naczelna w Brnie. - Jeśli ktoś publicznie (m.in. na demonstracjach czy w Internecie, np. na portalach społecznościowych)  akceptował lub poparł ataki Federacji Rosyjskiej na Ukrainę lub wyraził poparcie dla przywódców Federacji Rosyjskiej lub pochwalił ich za te ataki, może również ponieść odpowiedzialność karną za przestępstwo polegające na pochwale przestępstwa (art. 365 kodeksu karnego) lub za przestępstwo polegające na zaprzeczaniu, kwestionowaniu, pochwalaniu i usprawiedliwianiu ludobójstwa (art. 405 kodeksu karnego) - przestrzega Prokuratura Naczelna.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono