– Internet miał być przestrzenią wolności słowa i swobodnej wymiany zdań. Tymczasem stał się polem walki – mówiono w środę podczas konferencji nt. nowoczesnych technik dowodowych w ściganiu przestępczości internetowej. Organizatorzy to: Collegium Intermarium, Fundacja Edukacja do Wartości oraz Instytut Ordo Iuris. Rzeczpospolita była patronem medialnym wydarzenia.

– Internet wykorzystywany jest do manipulacji czy dezinformacji. Użytkownicy, czując się bezkarni, posuwają się do łamania prawa, bo ściganie cyberprzestępców jest bardzo trudne. W dobie wojny hybrydowej podjęcie tego tematu staje się niezwykle palące – podkreślała Ewa Rowińska, dyrektor ds. konferencji i wydawnictw Collegium Intermarium.

Czytaj więcej

Policja ma być bardziej czujna w internecie

Do łamania prawa wykorzystywane bywają media społecznościowe. Przestępcy coraz częściej wykorzystują je do propagowania terroryzmu czy prowadzenia działań dezinformacyjnych, niejednokrotnie mających wpływ na funkcjonowanie organów państwa i bezpieczeństwo obywateli. Bardzo trudne jest za to ustalanie danych sprawców wielu z tych przestępstw.

Podczas konferencji uczestnicy przedstawili najważniejsze problemy ścigania przestępczości internetowej – pozyskiwanie danych od administratorów platform społecznościowych.