Sąd Okręgowy w K. kilkakrotnie skazywał Pawła L. na więzienie i za każdym razem orzekał też zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na cztery lata. W więzieniu Paweł L. przebywał od listopada 2005 r. do lutego 2007 r.
W maju 2006 r. wykonujące orzeczone zakazy starostwo powiatowe w S. zwróciło się do sądu rejonowego o wyjaśnienie, jak obliczać okresy, w których zakazy działały: od chwili uprawomocnienia się każdego z nich czy też kolejno, a więc czy po zakończeniu jednego zakazu należało wprowadzać do wykonania następny.
Sąd wskazał, że należy wprowadzać do wykonania kolejny środek po zakończeniu okresu odbywania wcześniej wykonanego. Orzeczenie takie zaskarżył skazany.
Sąd okręgowy uznał, że problem jest poważny i zwrócił się do Sądu Najwyższego, a ten 20 grudnia 2007 r. wątpliwości rozstrzygnął.
– Jeśli zachodzi konieczność wykonania kilku środków karnych niepodlegających łączeniu (art. 90 § 2 kodeksu karnego), podlegają one odrębnemu wykonaniu (art. 43 § 2 kodeksu karnego) – stwierdził.