Reklama
Rozwiń

Oprawca musi się trzymać z daleka od ofiary

Zbyt rzadko sądy i prokuratury stosują środki, które chronią ofiary przemocy

Publikacja: 07.03.2009 07:04

Oprawca musi się trzymać z daleka od ofiary

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

Skazani, którym wyrok zawieszono, na wolności czują się bezkarni. Dwa lata temu polskie sądy skazały blisko 17 tys. sprawców przemocy domowej. Znęcali się nad najbliższymi. Tylko 3 tys. z nich pozostało za kratkami, reszcie kary więzienia zawieszono na czas próby. Sądy nie nałożyły na nich jednak tzw. obowiązków probacyjnych. Chodzi o konieczność opuszczenia lokalu zajmowanego z ofiarą, zakaz zbliżania się czy też nakaz leczenia odwykowego.

– Czas to zmienić – zapowiada Krzysztof Kwiatkowski, wiceminister sprawiedliwości. Przedstawił w piątek dziennikarzom najnowsze propozycje resortu. Na razie to tylko pomysły, ale jeśli znajdą uznanie ekspertów, szybko pojawią się jako konkretne przepisy.

Czego chce MS? Myśli o powołaniu do życia instytucji opiekuna ofiary (byłby nim kurator), który informowałby pokrzywdzonego o przebiegu kary sprawcy przemocy i pomagał w trudnych sprawach.

Druga nowość to utworzenie specjalnej telefonicznej linii wsparcia.

Dzwonić by do niej mogły wszystkie ofiary, które oprawcy próbują zastraszyć, zbliżyć się do nich czy kontaktować.

– Taki telefon pozwoliłby na szybką reakcję u dyrektora więzienia czy kuratora, który sprawuje nadzór nad skazanym – tłumaczył prokurator Tomasz Szafrański z MS. W konsekwencji skazany albo nie opuściłby szybko więzienia, albo bardzo prędko by do niego trafił. Ostatni pomysł dotyczy postępowania przed sądem – pokrzywdzony miałby być obowiązkowo przesłuchany przez sąd na okoliczność własnych odczuć, strachu czy zagrożenia, jakie budzi w nim podsądny. Takie wysłuchanie mogłoby się odbywać pod nieobecność oskarżonego, a czasami nawet poza salą sądową.

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Praca, Emerytury i renty
Prawdziwy szał na świadczenie dla seniorów
Prawnicy
Kto najlepiej uczy przyszłych prawników w Polsce? Ranking „Rzeczpospolitej”
Prawo w Polsce
Sąd Najwyższy zdecydował. Zwycięstwo Karola Nawrockiego w wyborach zatwierdzone
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono