W ciągu siedmiu dni (od 20 do 25 lutego) najwięcej pokrzywdzonych przez przestępstwa zgłosiło się po porady prawników w Gdańsku, Szczecinie, Elblągu, Krakowie, Kielcach i Warszawie.

Najczęściej szukali pomocy w sprawach przemocy domowej i przestępstw na tle seksualnym. W tym roku dużym zainteresowaniem cieszyły się też porady dotyczące mobbingu i stalkingu. Chętni zgłaszali się do ośrodków pomocy dla osób pokrzywdzonych przestępstwem.

– Najważniejsze jest przełamać niechęć ludzi do mówienia o krzywdzie, jaka ich spotkała – mówi „Rz" Marzena Kruk, dyrektor Departamentu Praw Człowieka w Ministerstwie Sprawiedliwości. – A ponieważ obywatele nie mają zaufania do instytucji państwowych, rad udzielają ośrodki pomocy wspierane przez organizacje pozarządowe, które lokalnie działają na rzecz pokrzywdzonych przestępstwem.

W Polsce działa 16 takich ośrodków. Porad udzielali w nich prokuratorzy, policjanci, psychologowie, kuratorzy, komornicy, adwokaci, radcowie prawni oraz aplikanci adwokaccy i radcowscy.

W Polsce Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw jest organizowany od kilku lat. Pierwszy rozpoczął się 12 lutego 2003 r. W całym 2011 r. udzielono 1487 porad ofiarom przestępstw.