Zgodnie z obowiązującymi przepisami, dni, godziny, miejsce i porządek przeprowadzania widzeń określane są przez dyrektorów zakładów karnych i aresztów śledczych.

Analiza regulaminów wewnętrznych obowiązujących skazanych w wizytowanych placówkach w 2012 r. ujawniła, że część dyrektorów zakładów karnych i aresztów śledczych określiła zasady przeprowadzania widzeń w sposób mogący utrudniać niektórym osadzonym spotkania z rodzinami i osobami bliskimi.

Zgodnie z treścią tych regulacji, z reguły widzenia można realizować w wybrane dwa dni w tygodniu, w ramach określonego przepisami Kodeksu karnego wykonawczego limitu liczby dni w miesiącu dla określonego typu zakładu karnego. W części placówek udziela się widzeń w niektóre ustawowo wolne od pracy dni, w tym przede wszystkim w wybrane i ważne dla obrządku rzymskokatolickiego dni świąteczne. Reguła ta nie jest jednak powszechną zasadą, o czym świadczą zapisy części porządków wewnętrznych o nieudzielaniu widzeń w czasie jakichkolwiek ustawowo wolnych od pracy dni. Są też placówki, w których nie udziela się widzeń zarówno w takie dni, jak również we wszystkie soboty i niedziele, a w pozostałe dni tygodnia można odwiedzać swoich bliskich tylko do godz. 16.00.

Rzecznik przypomniał, iż podtrzymywanie kontaktów z rodziną i światem zewnętrznym jest jednym z najważniejszych elementów oddziaływania na skazanych.

Dlatego też zwrócił się do Dyrektora Generalnego Służby Więziennej z prośbą o rozważenie celowości wprowadzenia zasad ujednolicających praktykę udzielania widzeń w jednostkach penitencjarnych w sposób gwarantujący poszanowanie prawa osadzonych do utrzymania w tej formie kontaktów z rodziną i bliskimi.