Reklama
Rozwiń

Proces nauczycielki z Wilkowiska oskarżonej o znęcanie się ?nad uczniami

Sąd Rejonowy w Limanowej po ośmiu miesiącach odraczania rozpoczął w końcu proces nauczycielki oskarżonej o znęcanie się nad uczniami.

Publikacja: 14.11.2013 08:31

Proces nauczycielki z Wilkowiska oskarżonej o znęcanie się ?nad uczniami

Foto: Fotorzepa, Rafał Guz

Chodzi o nauczycielkę matematyki ze szkoły w miejscowości Wilkowisko w Małopolsce. Prokuratura zarzuca jej fizyczne i psychiczne znęcanie się nad uczniami, a także ukrywanie, niszczenie i fałszowanie dokumentacji szkolnej. Kobieta nie przyznała się do stawianych jej zarzutów i odmówiła składania wyjaśnień.

Maria D., zdaniem prokuratury, znęcała się psychicznie i fizycznie nad uczniami. Nauczycielka za – jej zdaniem – niewłaściwe zachowanie na lekcji kazała dzieciom robić pompki lub przysiady.

Zdarzyło się też, że w trakcie lekcji nakłaniała uczniów do bicia innych dzieci po pośladkach. Z relacji 11-letniej uczennicy wynika, że nauczycielka kazała jej położyć się na ławce, trzymała ją za szyję, a koledzy dawali jej klapsy. Matematyczka odpiera zarzuty, twierdząc, że to dyrektorka szkoły wymyśliła całą historię. Podczas rozmowy z psychologiem wszystkie dzieci zgodnie potwierdziły wersję wydarzeń.

Po skargach dzieci i rodziców dyrekcja szkoły podstawowej w Wilkowisku w kwietniu 2012 r. zawiesiła Marię D. w czynnościach nauczycielskich.

Oskarżonej grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

Proces nauczycielki miał rozpocząć się już w marcu, jednak nie pojawiła się ona na wyznaczonym przez sąd posiedzeniu – przedłożyła zaświadczenie lekarskie o chorobie.

Maria D. nie stawiła się również na rozprawy w kolejnych wyznaczonych terminach, dlatego sąd zlecił biegłym wydanie opinii ustalającej jej stan zdrowia. Lekarze stwierdzili, że kobieta może brać udział w procesie.

Adwokat oskarżonej złożył w sądzie pismo o wyłączenie jawności procesu. Podsądna swoją prośbę motywowała tym, że w procesie biorą udział dzieci, a także tym, że wyłączenie jawności pozwoli na dogłębne zbadanie sprawy.

Sąd nie uwzględnił jej wniosku o wyłączenie jawności. Uznał, że nie zachodzą żadne przesłanki, które uzasadniałyby taką potrzebę. Niewykluczone jednak, że czasowo, np. na czas przesłuchania nieletnich, sąd jawność procesu wyłączy.

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono