Obywatele, a także adwokaci skarżą się RPO, że organy ścigania nie uwzględniają wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 3 czerwca 2014 r. (sygn. akt K 19/11). TK uznał niezgodność z Konstytucją przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia w zakresie, w jakim pomijają prawo obwinionego do korzystania z obrońcy na etapie czynności wyjaśniających, a także w zakresie, w jakim nie przewidują prawa dostępu do akt na tym etapie.
Wyrok Trybunału zapadł prawie rok temu i niedługo potem wszedł w życie po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Mimo to ustawodawca nie zdążył dostosować przepisów do wyroku TK. Senacki projekt nowelizacji Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia jest dopiero po I czytaniu w Sejmie.
Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz przypomina jednak, że orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą (art. 190 ust. 1 Konstytucji RP), a w związku z tym od momentu ogłoszenia wyroku organy prowadzące postępowanie wyjaśniające w sprawach o wykroczenia są również związane jego treścią.
Prof. Lipowicz zwróciła się do minister spraw wewnętrznych Teresy Piotrowskiej o analizę problemu i podjęcie działań, których celem będzie uwzględnianie wyroku Trybunału Konstytucyjnego przez organy ścigania, zwłaszcza policję, w trakcie prowadzonych czynności wyjaśniających.