Piątek najbardziej niebezpiecznym dniem na polskich drogach

468 tys. wypadków i kolizji drogowych miało miejsce w 2018 r. na polskich drogach. Najbardziej niebezpiecznym dniem tygodnia okazał się piątek - informuje rankomat.pl

Aktualizacja: 07.05.2019 15:11 Publikacja: 07.05.2019 12:58

Piątek najbardziej niebezpiecznym dniem na polskich drogach

Foto: Adobe Stock

dgk

W Polsce dochodzi codziennie do ponad 1,2 tys. kolizji i wypadków drogowych. Z danych gromadzonych przez polską policję w Systemie Ewidencji Wypadków i Kolizji (SEWiK) wynika, że ich występowaniu sprzyja zwiększone natężenie ruchu drogowego, szczególnie przed weekendem. Spośród wszystkich dni tygodnia, najgorszym pod względem liczby zdarzeń był piątek. O ile w poniedziałki, wtorki, środy, czwartki liczba zdarzeń oscylowała wokół 70-72 tys., w piątki rosła do ponad 81 tys. W soboty następował wyraźny spadek do 58,9 tys. Najmniej wypadków notowano w niedziele - 42,4 tys.

Czytaj też:

Nowe fotoradary na drogach

Polacy jeżdżą za szybko i częściej tracą prawa jazdy

Najgorszymi  miesiącami były październik i grudzień. W 2018 r. odnotowano wtedy  odpowiednio: 45 tys. 878 i 42 tys. 916  kolizji i wypadków drogowych. W tych miesiącach zwykle dochodzi do załamania pogody oraz  gwałtownego pogorszenia warunków na drodze - wyjaśnia rankomat.pl

Ale co ciekawe, najwięcej kolizji i wypadków ma miejsce w czasie dobrych warunków atmosferycznych. W 2018 roku do 69 proc. zdarzeń drogowych doszło podczas ładnej pogody, a do 28 proc. - w dni pochmurne oraz deszczowe. Wytłumaczenie jest proste: opady atmosferyczne, mgła, zadymienie, silny wiatr czy pochmurna pogoda zwykle wpływają na zwiększenie czujności kierowcy podczas jazdy i zmniejszenie prędkości.

Najczęściej wypadki lub kolizje miały miejsce na prostym odcinku drogi (293 tys. 325 zdarzeń), czyli wtedy, gdy kierowcy czują się najpewniej i są skłonni do jazdy z większą prędkością. Znacznie rzadziej do takich zdarzeń dochodziło na zakręcie lub łuku (36 tys. 453) oraz na spadku lub wzniesieniu (10 tys. 187).

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem