Oblany egzamin trzeba przerwać

Awaryjne hamowanie przy większej prędkości i szybki slalom z omijaniem przeszkody to nowe zadania, jakie czekają kandydatów na motocyklistów

Publikacja: 14.07.2011 05:00

Oblany egzamin trzeba przerwać

Foto: Fotorzepa, Dominik Pisarek Dominik Pisarek

Zmiany czekają kandydatów na kierowców zarówno najpopularniejszej kategorii prawa jazdy B – samochód osobowy, jak i A – motocyklistów. Ci będą musieli się wykazać dodatkowymi umiejętnościami na placu manewrowym. Nad zmianami pracuje Ministerstwo Infrastruktury. Wymogła je uchwalona w kwietniu tego roku ustawa o kierujących pojazdami. Projekt rozporządzenia w sprawie przebiegu egzaminów na prawo jazdy jest już na ukończeniu i wkrótce ma trafić do konsultacji społecznych.

Wyproszą z auta

Przepisy ustawy o kierujących pojazdami dotyczące egzaminów na prawo jazdy wejdą w życie w lutym 2012 r. Wynika z nich wyraźnie, kiedy egzaminator musi przerwać egzamin praktyczny. Powód jest jeden: spowodowanie bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia lub życia. Wiadomo już, że projekt rozporządzenia za takie sytuacje uzna np. przejazd na czerwonym świetle, niezastosowanie się do znaku STOP czy wymuszenie pierwszeństwa. Prawdopodobnie pojawi się jeszcze kilkanaście enumeratywnie wymienionych sytuacji uzasadniających przerwanie egzaminu.

Kontynuowanie jazdy egzaminacyjnej z osobą, która zdaniem egzaminatora nie ma umiejętności jazdy, to czasem poważny problem – mówi "Rz" Tomasz Matuszewski z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie. – Trzeba więc szybko przerwać egzamin, zamiast jechać dalej, wiedząc, że wynik jest negatywny, a w dodatku może dojść na drodze do nieszczęścia. Trudno rozstrzygnąć, kto ponosi za nie odpowiedzialność w takiej sytuacji: zdający czy egzaminator – dodaje.

Aż 95 proc. oblanych egzaminów w 2011 r. zostało przerwanych. Aż 33 proc. przerwano na placu podczas wykonywania manewru jazda po łuku do tyłu. MI nie zamierza jednak rezygnować z niego na egzaminie.

Oblewanie na cofaniu

Jazda do tyłu po łuku jest obowiązkowa. To sprawdzenie podstawowych umiejętności panowania nad autem. Nikt, kto ich nie ma, jest bez szansy na wyruszenie w trasę.

Henryk Radomski, prezes Krajowego Stowarzyszenia Egzaminatorów, poprawiłby w dzisiejszym egzaminie praktycznym znacznie więcej. Uważa wręcz, że obecny nie sprawdza faktycznych umiejętności jazdy.

– Zamiast przerywać egzamin z powodu np. dwukrotnego niewłączenia kierunkowskazu czy zgaśnięcia silnika, przyznawałbym punkty ujemne, które nie dyskwalifikowałyby zdającego – mówi Henryk Radomski. – Poza tym, sprawdzałbym umiejętności kierowcy na większych prędkościach. Mówię np. o wyprzedzaniu poza obszarem zabudowanym przy prędkości 70 czy 80 km na godzinę – uważa prezes KSE.

Kandydaci na kategorię prawa jazdy A będą musieli się zmierzyć z nowym placem manewrowym. Przybędą im dodatkowe zadania do wykonania. Chodzi o hamowanie awaryjne przy większej prędkości i szybki slalom połączony z omijaniem przeszkody.

Poprawki w teście

Ministerstwo Infrastruktury pracuje także nad zmianami w egzaminie teoretycznym. I czekają go nie kosmetyczne poprawki, ale wręcz rewolucja.

Od lutego 2012 r. pytań ma być 20 w części podstawowej, jednakowej dla wszystkich kategorii, i dodatkowo dziesięć dla poszczególnych kategorii B, C, D i T. Pytania z części podstawowej będą miały postać głównie klipów wideo i zdjęć. Czasu na odpowiedź będzie niewiele (tak jak jest go niewiele w zwykłej sytuacji na drodze), a możliwość poprawienia wykluczona. Właśnie trwa przygotowywanie nowych pytań.

Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki a.lukaszewicz@rp.pl

Czytaj też artykuły:

 

Zobacz więcej w serwisie:

Prawo dla Ciebie

»

Twoje prawo

Prawo dla Ciebie
Kiedy policja może zaglądać do telefonu obywatela? Trzeba skończyć z oględzinami
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat 800 plus w maju 2025. Zmiany w harmonogramie
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Aplikacje i egzaminy
Egzaminy prawnicze 2025 - znamy większość wyników. Zdający nie zawiedli
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne