Mimo, iż P.Z. uzyskała pozytywny wynik z egzaminu na prawo jazdy, to z dokumentu cieszyły się tylko cztery lata. Właśnie po takim czasie do Urzędu Miasta, które wydało dokument wpłynął sprzeciw Prokuratora Rejonowego. Okazało się, że decyzja o przyznaniu P. Z. uprawnień do kierowania pojazdami została wydana na podstawie „zdobytych drogą przestępstwa fałszywych dowodów, na podstawie których ustalono istotne dla sprawy okoliczności".
O co dokładnie chodziło? Z dołączonej do sprzeciwu kserokopii wyroku Sądu Rejonowego wynikało, że instruktor ze szkoły jazdy, do której uczęszczała P.Z. poświadczył nieprawdę w zaświadczeniu o odbyciu szkolenia teoretycznego, co do okoliczności mającej znaczenie prawne. Otóż, że P. Z. odbyła 32 godziny szkolenia, gdy w rzeczywistości odbyła ich tylko 6.
Na tej podstawie Prezydent Miasta stwierdził, że P. Z. nie spełniła przesłanek do wydania decyzji o wydaniu prawa jazdy kategorii B wskazanych w art. 11 ust. 1 ustawy o kierujących pojazdami, i orzekł o odmowie wydania prawa jazdy tej kategorii.
Kobieta odwołała się od tej decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. W odwołaniu podniosła, że kurs teoretyczny miała w szkole "A" E. B., w którym uczestniczyła 6 dni po 4 godziny, a nie 6 godzin. Wyjaśniła, że ponieważ mieszka w tym samym bloku co instruktor (jest jego sąsiadką) poprosiła, by przyszedł do niej do domu, ponieważ był chora i razem uczyli się na komputerze testów. Podała, że świadkiem była jej matka, która była w domu. E. B. był u niej tydzień po 2 godziny. Teoretycznie była szkolona przez więcej niż 30 godzin, w związku z tym jej zdaniem, decyzja jest niesłuszna.
SKO utrzymało, jednak decyzję Prezydenta w mocy. Wyjaśniło, iż zgodnie z obowiązującym obecnie rozporządzeniem liczbę godzin zajęć w zakresie części teoretycznej i praktycznej szkolenia dla każdej osoby podlegającej szkoleniu podstawowemu ustala indywidualnie instruktor w porozumieniu z tą osobą, przy czym: liczba godzin dla zajęć w zakresie części teoretycznej szkolenia nie może być mniejsza niż 30 godzin w zakresie prawa jazdy kategorii Al, A2, A, Bl, B, T lub pozwolenia - w tym co najmniej 4 godziny w zakresie części teoretycznej szkolenia i ćwiczeń w zakresie udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków drogowych.