Najmłodsi kierowcy bywają agresywni i szybko wpadają w złość

Prowadzący auta w wieku 18–24 lat są bardziej skłonni do niebezpiecznych zachowań na drodze. Z policyjnego raportu wynika, że ich szybka jazda była przyczyną prawie 40 proc. wypadków.

Publikacja: 07.04.2022 20:45

Najmłodsi kierowcy bywają agresywni i szybko wpadają w złość

Foto: Adobe Stock

Kierujący pomiędzy 18. a 24. rokiem życia od lat stanowią grupę z najwyższym wskaźnikiem wypadków na 10 tys. populacji. Brak doświadczenia, zbytnia pewność siebie i ryzykowne zachowania świeżo upieczonych kierowców mogą prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. To wynik najnowszych badań młodych kierowców. Częściej niż w innych grupach wiekowych podejmują wysokie ryzyko na drodze z chęci współzawodnictwa czy zaimponowania.

Wśród różnych rodzajów ryzykownych zachowań jedne z najniebezpieczniejszych to przekraczanie prędkości, nieodpowiednie korzystanie z telefonu w czasie jazdy, niezapinanie pasów bezpieczeństwa, prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, narkotyków lub niektórych leków czy też kierowanie w stanie zmęczenia. Badanie oparte na samoocenie pokazuje, że kierowcy w wieku 18–24 lat są bardziej skłonni do tego rodzaju zachowań.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama