Do sejmowej Komisji do spraw Petycji wpłynęło właśnie pismo o zmianę jednego z przepisów kodeksu drogowego. Chodzi o poszerzenie uprawnień policji do zatrzymania prawa jazdy za pokwitowaniem agresywnych na drodze kierowców. Chodzi o trzy sytuacje.

Pierwsza to umyślne zajechanie drogi innemu pojazdowi w celu zmuszenia kierującego nim do zatrzymania lub gwałtownego zmniejszenia prędkości pojazdu.

Druga – zatrzymanie i opuszczenie pojazdu przez kierującego nim lub jego pasażerów z zamiarem znieważenia lub naruszenia nietykalności cielesnej kierującego innym pojazdem lub jego pasażerów.

Czytaj także: Droga do prawa jazdy ma być inna niż teraz

Trzecia – uszkodzenie pojazdu innego uczestnika ruchu drogowego lub złośliwe uniemożliwienie kontynuowania mu jazdy.

– Najlepszym uzasadnieniem dla nowelizacji kodeksu drogowego jest rzeczywistość na polskich drogach – twierdzą autorzy petycji. Jako przykład podają treści zamieszczone na popularnym kanale „Stop cham", który ma ponad 300 tys. subskrypcji. Znajduje się na nim wiele filmów z samochodowych wideorejestratorów, które pokazują, jak wiele jest agresji na polskich drogach, czemu sprzyja poczucie anonimowości.

Sam fakt zatrzymania pojazdu przez kierującego i wyjścia z niego, aby dać upust swojej agresji, jest zwykle wstępem do dokonania wykroczeń lub przestępstw opisanych w innych kodeksach, stąd celowe jest postawienie jasnego znaku ,,stop" dla tego pierwszego kroku – napisano w uzasadnieniu petycji. Wprowadzenie postulowanej zmiany ma zadziałać prewencyjnie i odciążyć polskie sądy.

Od kilku lat na stronie internetowej każdej komendy policji znaleźć można specjalną skrzynkę kontaktową, na którą można wysyłać zdjęcia lub filmy z agresywnymi zachowaniami na drodze. Zgłoszeń stale przybywa.