Paszport covidowy, którego oficjalna nazwa brzmi Unijny Certyfikat COVID (UCC), ma ułatwić podróżowanie po krajach Unii Europejskiej. Można go pobrać m.in. w rządowej aplikacji mObywatel lub z Internetowego Konta Pacjenta. Certyfikaty przysługują zaszczepionym, ozdrowieńcom i osobom z negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa.

Taki dokument jest dla służb granicznych dowodem, że jego okaziciel posiada odporność przeciwko SARS-CoV-2 lub nie stanowi zagrożenia epidemiologicznego.

Czytaj także:

Wakacje autem w czasie pandemii: na co uważać i co warto wiedzieć

Pandemiczne wczasy wymagają czujności

Wakacje 2021: uwaga na zagraniczne mandaty

Chorwacja na turystycznym topie w czasie pandemii

W Polsce paszport szczepionkowy jest ważny od 14 do 365 dnia po podaniu ostatniej dawki szczepionki przeciw Covid-19.

Co zrobić, by go uzyskać?

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

Aby pobrać paszport na smartfon lub tablet, wystarczy pobrać aplikację w sklepie Google Play lub App Store, uruchomić ją i dodać dokument (na pulpicie aplikacji „Dodaj dokument" lub „Dodaj swój pierwszy dokument").

Od tego momentu certyfikat można okazywać bez dostępu do internetu.

Certyfikat zawiera kod QR z podpisem cyfrowym, chroniącym przed sfałszowaniem, przy czym dane osobowe posiadacza certyfikatu nie są przetwarzane, ponieważ nie jest to konieczne do weryfikacji podpisu cyfrowego.

Certyfikat zawiera zdjęcie z dowodu osobistego, co ma przyspieszyć weryfikację, np. podczas kontroli granicznej.

Aby wyświetlić szczegóły certyfikatu w aplikacji, należy rozwinąć sekcję „Dodatkowe dane". Aby skorzystać z UCC w aplikacji mObywatel, należy posiadać polskie obywatelstwo oraz ważny dowód osobisty. Obcokrajowcy lub osoby bez ważnego dowodu osobistego mogą poprosić o wydruk certyfikatu swojego lekarza POZ.

Osoby, które mają nadany numer PESEL i korzystają z Profilu Zaufanego, mogą pobrać certyfikat, korzystając z mojeIPK/IKP (strona https://pacjent.gov.pl).