To sedno wyroku Trybunału Sprawiedliwości, który zapadł na skutek skargi wniesionej przez Komisję przeciwko Niderlandom o odmienne traktowanie pracowników migrujących i członków ich rodzin w zakresie dofinansowania studiów.
... musi być spełniona przesłanka
Kategorie osób, które mogą uzyskać dofinansowanie studiów w Niderlandach i za granicą określa krajowa ustawa. Zgodnie z nią, takie prawo ma każdy student w wieku od 18 do 29 lat, posiadający obywatelstwo niderlandzkie lub obywatelstwo innego państwa członkowskiego.
W celu uzyskania dofinansowania studiów wyższych za granicą, student powinien spełniać dodatkowy wymóg tj. zamieszkiwać przez co najmniej trzy lata w okresie sześciu lat poprzedzających przyjęcie na studia na uczelni za granicą. Przesłanka ta, zwana przesłanką „3 z 6 lat", znajduje zastosowanie niezależnie od obywatelstwa studenta.
... zakaz dyskryminacji
Traktat o Funkcjonowaniu UE, stanowi, że swobodny przepływ pracowników obejmuje zniesienie wszelkiej dyskryminacji ze względu na przynależność państwową między pracownikami państw członkowskich w zakresie zatrudnienia, wynagrodzenia i innych warunków pracy.
Natomiast z rozporządzenia w sprawie swobodnego przepływu pracowników wynika, że pracownik będący obywatelem państwa członkowskiego korzysta na terytorium innych państw UE z takich samych przywilejów socjalnych i podatkowych jak pracownicy krajowi. W świetle tego rozporządzenia, taki przywilej socjalny stanowi również stypendium na pokrycie kosztów utrzymania i szkolenia w trakcie studiów prowadzących do przyznania tytułu zawodowego.