Reklama

ETS: Nie można dofinansowania studiów uzależniać od okresu miejsca zamieszkania

Państwo, którego przepisy uzależniają dofinansowanie studiów za granicą od okresu miejsca zamieszkania, stosuje zakazaną dyskryminację pośrednią

Publikacja: 15.06.2012 17:00

ETS: Nie można dofinansowania studiów uzależniać od okresu miejsca zamieszkania

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński

To sedno wyroku Trybunału Sprawiedliwości, który zapadł na skutek skargi wniesionej przez Komisję przeciwko Niderlandom o odmienne traktowanie pracowników migrujących i członków ich rodzin w zakresie dofinansowania studiów.

... musi być spełniona przesłanka

Kategorie osób, które mogą uzyskać dofinansowanie studiów w Niderlandach i za granicą określa krajowa ustawa. Zgodnie z nią, takie prawo ma każdy student w wieku od 18 do 29 lat, posiadający obywatelstwo niderlandzkie lub obywatelstwo innego państwa członkowskiego.

W celu uzyskania dofinansowania studiów wyższych za granicą, student powinien spełniać dodatkowy wymóg tj. zamieszkiwać przez co najmniej trzy lata w okresie sześciu lat poprzedzających przyjęcie na studia na uczelni za granicą. Przesłanka ta, zwana przesłanką „3 z 6 lat", znajduje zastosowanie niezależnie od obywatelstwa studenta.

... zakaz dyskryminacji

Traktat o Funkcjonowaniu UE, stanowi, że swobodny przepływ pracowników obejmuje zniesienie wszelkiej dyskryminacji ze względu na przynależność państwową między pracownikami państw członkowskich w zakresie zatrudnienia, wynagrodzenia i innych warunków pracy.

Natomiast z rozporządzenia w sprawie swobodnego przepływu pracowników wynika, że pracownik będący obywatelem państwa członkowskiego korzysta na terytorium innych państw UE z takich samych przywilejów socjalnych i podatkowych jak pracownicy krajowi. W świetle tego rozporządzenia, taki przywilej socjalny stanowi również stypendium na pokrycie kosztów utrzymania i szkolenia w trakcie studiów prowadzących do przyznania tytułu zawodowego.

Reklama
Reklama

... odmienne traktowanie

Trybunał rozpatrując skargę Komisji stwierdził, że przesłanka miejsca zamieszkania „3 z 6 lat" wprowadza odmienne traktowanie pomiędzy pracownikami niderlandzkimi a pracownikami migrującymi, którzy zamieszkują w Niderlandach lub wykonują pracę najemną jako pracownicy przygraniczni. - Jego zdaniem, takie odmienne traktowanie stanowi zakazaną dyskryminację pośrednią, chyba że zostanie ono obiektywnie uzasadnione (sygn. C-542/09).

Ponadto Niderlandy nie udowodniły, że przesłanka miejsca zamieszkania „3 z 6 lat" nie wykracza poza to, co jest konieczne do osiągnięcia celu polegającego na promowaniu mobilności studentów.

Trybunał odrzucił również argument, jakoby przesłanka miejsca zamieszkania była konieczna do uniknięcia nadmiernego obciążenia finansowego, mogącego mieć konsekwencje dla samego istnienia systemu pomocy. Tym samym potwierdził on stanowisko rzecznik generalnej Eleanor Sharpston, która uznała, że Niderlandy nie mogą uzasadniać stosowania wymogu „trzech lat z sześciu" w stosunku do osób ubiegających się o dofinansowanie studiów wyższych poza granicami Niderlandów, powołując się na względy ekonomiczne.

Zobacz opinię rzecznik generalnej Eleanor Sharpston

Cudzoziemcy
Nielegalni migraci z Afganistanu dostaną od państwa zadośćuczynienie
Prawo karne
Trzej lekarze usłyszeli wyrok w głośnej sprawie śmierci Izabeli z Pszczyny
Sądy i trybunały
Manowska: zawiadomiłam prokuraturę, nie można dopisywać niczego do uchwały
Biznes
Dostępność cyfrowa - nowe przepisy o e-handlu zmienią internetowy biznes
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Ubezpieczenia i odszkodowania
mObywatel z długo oczekiwaną funkcją dla kierowców
Reklama
Reklama