Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi wydał interpretację w sprawie podatku od handlu działkami (sygn. IPTPP2/443-377/12-4/JS).
Sprawa dotyczyła rolnika, który w 2004 r. nabył do swojego gospodarstwa 25 hektarów ziemi. Obecnie prowadzi na niej uprawy i pobiera dopłaty obszarowe. W 2010 r. rada miejska podjęła uchwałę, w wyniku której ziemie te w całości zostały przekształcone w grunty budowlane pod zabudowę jednorodzinną. Na wniosek rolnika burmistrz dokonał podziału jego gospodarstwa na 153 działki budowlane.
Obecnie wnioskodawca planuje sukcesywnie sprzedawać wydzielone działki. Nie zamierza podejmować żadnych czynności zmierzających do ich uzbrojenia w media. Nie chce też prowadzić profesjonalnej akcji marketingowej ani reklamowej dotyczącej sprzedaży, poza zwyczajnymi ogłoszeniami.
Wnioskodawca uznał, że nie stanie się z tego tytułu podatnikiem VAT, ponieważ nie działa w tym zakresie jako zawodowy handlowiec czy producent. Zakup gruntu rolnego, a następnie po siedmiu latach uzyskanie decyzji dotyczącej podziału terenu na działki budowlane były czynnościami zwykłego zarządu majątkiem prywatnym. Dodał jednak, że poza prowadzeniem gospodarstwa jest też podatnikiem VAT z tytułu wynajmu nieruchomości.
Dyrektor Izby Skarbowej uznał to stanowisko za nieprawidłowe. Stwierdził, iż podział ziemi na aż 153 działki w zestawieniu z faktem, iż wnioskodawca jest podatnikiem VAT z tytułu najmu, świadczy o tym, że sprzedaż działek przekracza zwykły zarząd majątkiem prywatnym. Potwierdzeniem tego są zarówno wydatki związane z podziałem nieruchomości, jak też podjęcie działań marketingowych co do sprzedaży, chociażby były to tylko tzw. ogłoszenia zwyczajowe.