- Podczas rozpoznawania protestów wyborczych przeciwko ważności wyborów na Prezydenta RP, Sąd Najwyższy dopuścił dowód z oględzin kart do głosowania z 13 obwodowych komisji wyborczych na terenie kraju. W wyniku podjętych czynności ujawniono nieprawidłowości w zakresie liczby głosów oddanych na poszczególnych kandydatów. Mając na uwadze powyższe stwierdzone rozbieżności oraz pojawiające się informacje o istotnych „anomaliach statystycznych”, Prokurator Generalny zasięgnął opinii dwóch biegłych w celu ustalenia statystycznych nieprawidłowości mogących świadczyć o błędach w ustalaniu wyników wyborów – poinformował prok. Przemysław Nowak, rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej.
W opinii z 26 czerwca 2025 r. biegły dr hab. Jacek Haman z Uniwersytetu Warszawskiego, w oparciu o opracowany model statystyczny, sporządził wykaz 145 obwodowych komisji wyborczych z „bardzo wysokim ryzykiem” błędu oraz 104 komisji z „wysokim ryzykiem” błędu. Nadto biegły wskazał, że trafność jego modelu statystycznego potwierdzają wyniki oględzin i ponownego przeliczenia głosów dokonanych przez Sąd Najwyższy w ramach rozpoznawania protestów wyborczych.
Czytaj więcej
Do końca tygodnia Prokuratura Krajowa opublikuje raport z ponownego przeliczenia głosów w niektór...
Powyborcze śledztwa i specjalny zespół w Prokuraturze Krajowej
W każdym przypadku stwierdzonych nieprawidłowości przy obliczaniu głosów właściwe miejscowo prokuratury okręgowe wszczęły śledztwa w kierunku przestępstwa z art. 248 k.k. Łącznie w całej Polsce wszczętych zostało i nadal jest prowadzonych 17 tego rodzaju postępowań.
30 czerwca 2025 r. Prokurator Krajowy Dariusz Korneluk powołał w Prokuraturze Krajowej zespół prokuratorów do koordynacji postępowań przygotowawczych prowadzonych przez jednostki organizacyjne prokuratury w sprawach dotyczących przestępstw zaistniałych w związku z wyborami prezydenckimi oraz wyjaśnienia wszystkich okoliczności związanych z tą kategorią przestępstw.