Spór prawny o zarząd TVP. Scenariuszy jest kilka

Scenariuszy rozwoju sytuacji wokół mediów publicznych jest kilka. Oto najważniejsze.

Publikacja: 21.12.2023 08:58

Spór prawny o zarząd TVP. Scenariuszy jest kilka

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Bartłomiej Sienkiewicz, nowy minister kultury, jako reprezentant Skarbu Państwa odwołał członków rad nadzorczych TVP, Polskiego Radia i PAP, które powołały nowe zarządy tych spółek.

Czytaj więcej

Adwokat nowym przewodniczącym rady nadzorczej TVP

– Gdy nie ma możliwości stwierdzenia niekonstytucyjności przepisów ustawy o Radzie Mediów Narodowych, minister kultury ma prawo podejmować działania, którym przyświeca cel urzeczywistnienia wolności słowa, prawa do informacji i interesu publicznego w TVP – wskazuje prof. Adam Opalski z UW. – Odwołani członkowie władz TVP zachowują możliwość kwestionowania decyzji właścicielskich przed sądem na zasadach prawa handlowego. Sąd będzie rozstrzygał, czy przyznać pierwszeństwo ustawie o RMN, która wyłącza kontrolę właścicielską nad TVP mającą uczynić z niej partyjną tubę propagandową, czy prymat mają wartości nadrzędne, dla których powołano media publiczne – dodaje.

Zdaniem prof. Katarzyny Bilewskiej z UW najważniejsze będą najbliższe dni, bo nowe zarządy muszą złożyć wniosek do Krajowego Rejestru Sądowego, żeby ujawnić w nim zmiany władz spółek, choć uchwały walnego zgromadzenia (ministra) obowiązują bez decyzji KRS, a warszawski KRS nie dopuszcza do tych spraw odwołanych członków władz. Wprawdzie jest odrębna procedura zaskarżenia uchwał WZ, ale uprawnionym jest akcjonariusz, czyli minister.

Czytaj więcej

Trybunalski dokument w sprawie TVP nie ma mocy prawnej

Zdaniem Wojciecha Kozłowskiego, radcy prawnego, sądy przeważnie dopuszczają skarżenie uchwał o odwołaniu przez dotychczasowych członków zarządu i rady nadzorczej, co w TVP nastąpi pewnie w ciągu kilku dni, wraz z wnioskiem o zabezpieczenie poprzez wstrzymanie skuteczności uchwał Skarbu Państwa ministra Sienkiewicza. Odwołani członkowie zarządu mają pewne nadzieje na uzyskanie takiego zabezpieczenia ze względu na przepisy o RMN, które przewidują kompetencje Rady, a nie Skarbu Państwa do powoływania zarządu TVP. Prawdopodobnie powołają się też na zabezpieczenie Trybunału Konstytucyjnego, co jednak jest wątpliwe, bo SP i minister nie są stroną postępowania przed TK.

Są też opinie, że prokurator może wystąpić z takim wnioskiem w interesie publicznym.

Doktor Radosław L. Kwaśnicki, radca prawny, ocenia, że sprawa o zarządzanie mediami publicznymi jest skomplikowana m.in. dlatego, że jest na styku k.s.h., prawa medialnego i konstytucyjnego.

– Jej rozstrzygnięcie powinno należeć do sądu, o ile do niego trafi. Ewentualny spór sądowy mógłby zostać dość szybko rozstrzygnięty w postępowaniu zabezpieczającym. Choć tego typu orzeczenia formalnie mają charakter wstępny (a sprawa główna może trwać latami), to często zamykają spór o uprawnienie do zarządzania i nadzorowania spółek – ocenił.

Czytaj więcej

Marcin Wojewódka: TVP a prawo pracy. Przypadek Daszczyńskiego

Czytaj więcej

Dwa scenariusze uzdrowienia państwowego radia i telewizji
Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność