Bartłomiej Sienkiewicz, nowy minister kultury, jako reprezentant Skarbu Państwa odwołał członków rad nadzorczych TVP, Polskiego Radia i PAP, które powołały nowe zarządy tych spółek.
Czytaj więcej
Mecenas Piotr Zemła pojawił się w środę w siedzibie publicznej telewizji podając się za nowego przewodniczącego Rady Nadzorczej TVP. Kim jest prawnik wybrany do Rady Nadzorczej przez ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza?
– Gdy nie ma możliwości stwierdzenia niekonstytucyjności przepisów ustawy o Radzie Mediów Narodowych, minister kultury ma prawo podejmować działania, którym przyświeca cel urzeczywistnienia wolności słowa, prawa do informacji i interesu publicznego w TVP – wskazuje prof. Adam Opalski z UW. – Odwołani członkowie władz TVP zachowują możliwość kwestionowania decyzji właścicielskich przed sądem na zasadach prawa handlowego. Sąd będzie rozstrzygał, czy przyznać pierwszeństwo ustawie o RMN, która wyłącza kontrolę właścicielską nad TVP mającą uczynić z niej partyjną tubę propagandową, czy prymat mają wartości nadrzędne, dla których powołano media publiczne – dodaje.
Zdaniem prof. Katarzyny Bilewskiej z UW najważniejsze będą najbliższe dni, bo nowe zarządy muszą złożyć wniosek do Krajowego Rejestru Sądowego, żeby ujawnić w nim zmiany władz spółek, choć uchwały walnego zgromadzenia (ministra) obowiązują bez decyzji KRS, a warszawski KRS nie dopuszcza do tych spraw odwołanych członków władz. Wprawdzie jest odrębna procedura zaskarżenia uchwał WZ, ale uprawnionym jest akcjonariusz, czyli minister.
Czytaj więcej
Trybunał Konstytucyjny nakazał Skarbowi Państwa powstrzymanie się od czynności zmierzających do likwidacji spółek mediów publicznych. Postanowienie zostało wydane w odpowiedzi na wniosek grupy posłów PiS. Okazuje się jednak, że postanowienie ma wady formalne, a minister kultury nie będzie nim związany, mówi prof. Katarzyna Bilewska, adwokatka, ekspertka prawa handlowego.