TK wydał postanowienie zakazując zmian w zarządach spółek radiofonii i telewizji

Trybunał Konstytucyjny wydał postanowienie o zabezpieczeniu w sprawie dotyczącej mediów publicznych. Decyzja zobowiązuje Skarb Państwa do powstrzymania się od czynności zmierzających do likwidacji spółek publicznej radiofonii i telewizji i dokonywania zmiany w ich zarządach. Wniosek został złożony przez grupę posłów PiS.

Publikacja: 14.12.2023 18:04

Siedziba TVP w Warszawie

Siedziba TVP w Warszawie

Foto: PAP, Albert Zawada

Wniosek został sformułowany przez grupę posłów reprezentowanych przez Krzysztofa Szczuckiego (PiS). Dotyczył on przepisów umożliwiających likwidację i rozwiązanie spółek kapitałowych stanowiących jednostki publicznej radiofonii i telewizji. Politycy wnioskowali, by zabezpieczenie obowiązywało do czasu rozpoznania konstytucyjności tych przepisów przez Trybunał.

Czytaj więcej

Michał Romanowski: Jak przywrócić twarz TVP bez naruszenia konstytucji

Wolą wnioskodawców było powstrzymanie Skarbu Państwa, reprezentowanego przez uprawnionego ministra od "działań zmierzających do likwidacji lub wszczęcia likwidacji oraz rozwiązania spółek kapitałowych stanowiących jednostki publicznej radiofonii i telewizji", a także od dokonywania jakichkolwiek zmian w zarządach tych spółek.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomiej Sienkiewicz nie może ingerować w zarządy mediów publicznych do czasu rozpatrzenia naszego wniosku przez Trybunał Konstytucyjny" — poinformował w mediach społecznościowych Krzysztof Szczucki, publikując treść Postanowienia Trybunału.

Jak zauważył Onet, treść tego postanowienia odczytał już wcześniej Michał Adamczyk w trakcie demonstracji w obronie TVP, zanim zostało ono podane do publicznej wiadomości.

Sprawa ma zostać rozpoznana na wokandzie Trybunału Konstytucyjnego w dniu 16stycznia 2024 r., a wniosek główny dotyczy oceny konstytucyjności ustawy o radiofonii i telewizji w zakresie, w którym odsyła ona do Kodeksu spółek handlowych, a w szczególności do przepisów z tego kodeksu mówiących o likwidacji i rozwiązaniu spółek kapitałowych oraz odwoływaniu i zawieszaniu członków zarządu przez walne zgromadzenie.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność