Rzecznik praw obywatelskich zapytał policję o wykorzystywanie przez funkcjonariuszy – w ramach podejmowanych czynności – przedmiotów przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej, tzw. taserów.
Taser, potocznie zwany paralizatorem, wystrzeliwuje dwie elektrody wywołujące u człowieka skurcze mięśni, co pozwala na jego szybkie obezwładnienie.
RPO chciał poznać szczególnie liczbę spraw, w których podjęto czynności wyjaśniające i ewentualnie wszczęto postępowania dyscyplinarne; stwierdzonych przypadków podjęcia nieprawidłowych działań przez funkcjonariuszy; wszczętych postępowań przygotowawczych, "w sprawie" i przeciwko konkretnemu funkcjonariuszowi, dotyczących nadużycia uprawnień w związku z użyciem tasera, spraw zakończonych wniesieniem aktu oskarżenia i skazaniem funkcjonariuszy lub ich uniewinnieniem.
Policja w odpowiedzi poinformowała, że w 2020 r. było 327 przypadków użycia i 9 przypadków wykorzystania taserów - nie odnotowano przypadków ocen negatywnych. W 2021 r. - 282 przypadków użycia i 9 przypadków wykorzystania, w tym dwa przypadki negatywnej oceny. W 2022 r. - 306 przypadków użycia i 10 przypadków wykorzystania, w tym dwa przypadki negatywnej oceny.
Czytaj więcej
Odpowiadając na pytania Rzecznika Praw Obywatelskich Komendant Główny Policji wylicza błędy w działaniach policjantów i opisuje czynności, jakie podjął po ujawnieniu sprawy przez dziennikarzy. Wyjaśnienia te przekazała zastępczyni Komendanta Głównego Policji nadinspektor Helena Michalak.