Rzecznik praw obywatelskich zapytał policję o wykorzystywanie przez funkcjonariuszy – w ramach podejmowanych czynności – przedmiotów przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej, tzw. taserów.

Taser, potocznie zwany paralizatorem, wystrzeliwuje dwie elektrody wywołujące u człowieka skurcze mięśni, co pozwala na jego szybkie obezwładnienie.

RPO chciał poznać szczególnie liczbę spraw, w których podjęto czynności wyjaśniające i ewentualnie wszczęto postępowania dyscyplinarne; stwierdzonych przypadków podjęcia nieprawidłowych działań przez funkcjonariuszy; wszczętych postępowań przygotowawczych, "w sprawie" i przeciwko konkretnemu funkcjonariuszowi, dotyczących nadużycia uprawnień w związku z użyciem tasera, spraw zakończonych wniesieniem aktu oskarżenia i skazaniem funkcjonariuszy lub ich uniewinnieniem.

Policja w odpowiedzi poinformowała, że w 2020 r. było 327 przypadków użycia i 9 przypadków wykorzystania taserów - nie odnotowano przypadków ocen negatywnych. W 2021 r. - 282 przypadków użycia i 9 przypadków wykorzystania, w tym dwa przypadki negatywnej oceny. W 2022 r. - 306 przypadków użycia i 10 przypadków wykorzystania, w tym dwa przypadki negatywnej oceny.

Czytaj więcej

Komendant Główny Policji odpowiada na pytania RPO ws. Igora Stachowiaka