Reklama
Rozwiń

Sąd Najwyższy o uprawnieniach mężów zaufania

Mąż zaufania, jak i obserwator społeczny mają prawo być obecni podczas wszystkich czynności komisji wyborczej i referendalnej, do której zostali wyznaczeni, w tym również przed dniem głosowania - orzekł w trybie wyborczym Sąd Najwyższy.

Publikacja: 07.09.2023 13:20

Mąż zaufania w lokalu wyborczym

Mąż zaufania w lokalu wyborczym

Foto: PAP/Marcin Obara

SN w składzie sędziowie Paweł Księżak, Oktawian Nawrot i Tomasz Przesławski badali skargi Stowarzyszenia Obserwatorium Wyborcze i Komitetu Wyborczego Wyborców Krzysztofa Kwiatkowskiego - Pakt Senacki.

Dotyczyły one uchwały Państwowej Komisji Wyborczej z 30 sierpnia 2023 r. wyjaśniającej uprawnienia mężów zaufania i obserwatorów społecznych. Skarżący zakwestionowali informację (wykładnię) PKW, że osoby pełniące funkcję męża zaufania albo obserwatora społecznego przy okręgowej komisji wyborczej uprawnione są do obserwowania wyłącznie wykonywanych przez tę komisję czynności związanych z przyjmowaniem protokołów głosowania, ustaleniem wyników głosowania i wyników wyborów oraz sporządzeniem protokołów. Przepisy Kodeksu wyborczego nie przewidują uprawnienia dla mężów zaufania i obserwatorów społecznych do obserwacji innych czynności okręgowej komisji wyborczej, niż wskazane wyżej, które wynikają z art. 103b Kodeksu wyborczego.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono