Według działającego przy rzeczniku praw obywatelskich KMPT w Zakładzie Karnym w Barczewie torturowano więźniów. Osadzeni mieli być podtapiani, u jednego doszło do zatrzymania akcji serca. – To rzecz bez precedensu. O ile w przeszłości dochodziło do przestępstwa tortur w Polsce, to nigdy nie ujawniono tego procederu w jednostce penitencjarnej – mówi „Rz” prof. Wojciech Brzozowski, zastępca RPO.

Śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień, pobicia i znęcania się nad więźniem, po doniesieniu od KMPT, prowadzi prokuratura w Olsztynie.

Niezwłocznie po otrzymaniu raportu KMPT z wizytacji ZK w Barczewie dyrektor generalny Służby Więziennej zlecił przeprowadzenie w tej jednostce kontroli – poinformowała „Rz” mjr Magdalena Socha, rzecznik prasowy DOSW w Olsztynie. Jak dodała, Ministerstwo Sprawiedliwości i Centralny Zarząd Służby Więziennej podchodzą z powagą do każdego sygnału o możliwych nieprawidłowościach. – Dlatego mimo częstej wśród osadzonych praktyki zgłaszania nieprawdziwych zdarzeń czy działań funkcjonariuszy lub wychowawców każda taka sprawa jest wyjaśniana – zapewniła. 

Czytaj więcej

Raport: strażnicy więzienni z Barczewa mieli torturować osadzonych

Według SW podczas wizytacji w Barczewie doszło do incydentu związanego z niewłaściwym zachowaniem kontrolera z KMPT. W efekcie w związku ze zniszczeniem mienia dyrektor zakładu karnego zapowiedział kontrolerowi złożenie przeciwko niemu doniesienia do prokuratury.

– W opinii Ministerstwa Sprawiedliwości i Centralnego Zarządu Służby Więziennej okoliczności incydentu wskazują na możliwość wystąpienia wady raportu polegającej na braku obiektywizmu autora opracowania, który wstąpił w spór z dyrekcją kontrolowanego zakładu karnego – informuje SW.

Dementuje to prof. Brzozowski. – Raport nie jest dotknięty wadą, w szczególności wadą braku rzetelności. Stanowczo dementuję, jakoby doszło do zniszczenia mienia przez kontrolera. Atmosfera skandalu, jaką próbują wykreować wokół sprawy funkcjonariusze tej placówki, ma na celu próbę odwrócenia uwagi od okoliczności, które obciążają właśnie ich – mówi.