130-a nowela prawa budowlanego, aktualnie procedowana, rozszerza listę budowli, które będzie można wykonywać bez pozwolenia na budowę o schrony. Pisaliśmy o tym w "Rzeczpospolitej".
Czytaj więcej
Kolejna już nowelizacja ustawy o zmianie ustawy - prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, dostępna jest na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Pewną jej nowością, jest pojawienie się w niej definicji schronu.
- Zgodnie z projektowanymi przepisami wystarczy jedynie zgłoszenie o budowie schronu czy też ukrycia doraźnego (powierzchnia zabudowy do 35 mkw), których definicję wprowadza się właśnie do słowniczka ustawy – wyjaśnia ekspert nadzoru inwestycyjnego Mariusz Okuń. Taki zabieg ma przysłużyć się podniesieniu bezpieczeństwa obywateli. Obecnie jak tłumaczy radca prawna Joanna Maj, tylko 1,3 proc. obywateli może aktualnie z nich skorzystać. Teraz mają być objęte geodezyjną inwentaryzacją powykonawczą zgodnie z art. 43 ust. 1aa ustawy.
Warszawa trzyma się dzielnie
Warszawski ratusz już w październiki przeprowadził inwentaryzację miejsc, które mogłyby służyć za schrony. W Warszawie jest ich 2100.
- To obiekty, które mają infrastrukturę podziemną. Są to np. parkingi, Stadion Narodowy czy metro. W sumie 7 mln mkw powierzchni, która może służyć, jako miejsca ukrycia - mówi Michał Domaradzki, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego warszawskiego ratusza. - Miejsc wystarczy dla wszystkich mieszkańców stolicy - podkreśla prezydent Rafał Trzaskowski.