Radio RMF FM przypomina, że Arachne to w greckiej mitologii mistrzyni haftu, która utkała piękniejsza tkaninę niż Atena, a w świecie eurokratów to system informatyczny do zwalczania nadużyć finansowych. Chodzi o ochronę przed korupcją, oszustwami czy konfliktem interesów.

- Decyzja Wykonawcza Rady UE zatwierdzająca polski KPO przewiduje, że Polska musi stworzyć system repozytorium monitorowania wdrażania KPO - przekazała rzeczniczka Komisji Europejskiej, Veerle Nuyts, cytowana przez rozgłośnię. Dane z tego repozytorium trafią do systemu Arachne, który przechowuje dane o ostatecznych odbiorcach środków, wykonawcach, podwykonawcach i beneficjentach.

Nuyts zwróciła uwagę, że inne kraje też mają kamienie milowe dotyczące ich systemów kontroli i audytu. Jednak nieoficjalnie dziennikarka RMF FM usłyszała, że dla Brukseli wypełnienie kamienia milowego w sprawie Arachne jest ważne, bo Polska nie jest częścią Prokuratury Europejskiej, która zajmuje się ściganiem przestępstw naruszających interesy finansowe Unii.

Czytaj więcej

KE i Polska podpisały umowę ws. wypłat z KPO