Zakończenie prac nie oznacza jeszcze oficjalnej decyzji, jednak ze słowmai Müllera porozumienie ws. "kamieni milowych" zostało przekazane do ostatecznej akceptacji przez Komisję Europejską, a ogłoszenie zaakceptowania KPO dla Polski może odbyć się już w ciągu najbliższych dni. 

Przedstawiciel rządu podkreślał w swoich wypowiedziach, że najważniejsza teraz będzie ta oficjalna droga, a następnie wprowadzanie w życie wszystkich reform, które zostały w negocjach postawione jako warunki wypłaty środków. Zmiany nie ograniczają się jednak tylko do najbardziej kontrowersyjnych problemów wymiaru sprawiedliwości, ale m.in. także gospodarki, czy systemu jako całości. 

Czytaj więcej

KE zatwierdzi Krajowy Plan Obudowy przed uchwaleniem ustawy o SN?

Najważniejszym "kamieniem milowym", na którym zależy Unii, to likwidacja Izby Dyscyplinarnej oraz powiązana z tym naprawa systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów i przywrócenie do pracy tych zwolnionych wbrew prawu. Mówi się również o tym, że Bruksela nie będzie czekać aż likwidacja ID faktycznie nastąpi, czyli uchwalenie przez Sejm nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, ponieważ jest to warunkiem wypłaty pierwszej transzy pieniędzy. 

Polska ma otrzymać z Krajowego Planu Odbudowy 36 miliardów euro, z czego 24 w dotacjach.