Organizacja przeanalizowała sytuację na granicach i doszła do wniosku, że uchodźcy z innych krajów niż Ukraina są przez polskie władze traktowani zdecydowanie gorzej. – Miejsce przekroczenia granicy nie powinno mieć znaczenia, a uchodźcom powinno się przynajmniej umożliwić złożenie wniosku o ochronę międzynarodową – a wielu z nich takiej możliwości nie ma – mówi gość Wojciecha Tumidalskiego.
- Ludzie na polsko-białoruskiej granicy walczą o życie i bez względu na ich motywację oraz geopolitykę powinni być właściwie potraktowani – dodaje, wyrażając zarazem uznanie wobec tego, co władzom i obywatelom udaje się zrobić na granicy polsko-ukraińskiej.
Skąd różnica w podejściu? Zdaniem mec. Błaszczak-Banasiak, są to kwestie rasowe. – Da się to nawet zauważyć w podejściu władz i służb granicznych wobec opuszczających Ukrainę osób o innej narodowości, np. romskiej – zauważa.
Drugi gość programu, Konrad Turzyński, doradca podatkowy w kancelarii KNDP, wyjaśniał co się zmieni w tzw. estońskim CIT po reformie tzw. Polskiego Ładu. Według eksperta, ta forma opodatkowania dla spółek jest bardzo korzystna i należy się spodziewać, że wybierze ją więcej podmiotów. – Przeciętny księgowy powinien całować po rękach właściciela spółki, który wybierze estoński CIT. Bo odpadnie mu gigantyczna ilość roboty, ponieważ nie będzie już musiał wyliczać podatku dochodowego – zauważa ekspert.
Zobacz wideo z programu: