Ustawa o ochronie granicy. Adwokatura: przepisy naruszają Konstytucję

- Strach, zagrożenie, obawy nie mogą być w demokratycznym państwie prawnym uzasadnieniem rozwiązań legislacyjnych naruszających obowiązujący porządek prawny – pisze w uchwale Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej.

Publikacja: 19.11.2021 14:07

Ustawa o ochronie granicy. Adwokatura: przepisy naruszają Konstytucję

Foto: PAP/Abaca

mat

Sejm uchwalił w środę nowelizację ustawy o granicy państwowej i kilka innych ustaw. Podstawowym celem pilnego rządowego projektu było zagwarantowanie możliwości utrzymania niektórych rygorów stanu wyjątkowego, obowiązującego dziś na pograniczu białoruskim.

Czytaj więcej

Ograniczenia na granicy mogą zostać bez stanu wyjątkowego

Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej w podjętej uchwale przypomina, że nie kwestionując potrzeby podejmowania przez władze państwowe działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego w strefie nadgranicznej, uchwalane akty prawa nie mogą naruszać porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej, w tym w szczególności bezwzględnie obowiązujących przepisów Konstytucji. Nie mogą w sposób nieproporcjonalny, niekonstytucyjny naruszać praw i wolności obywatelskich.

Adwokaci zwracają uwagę, że uchwalone zmiany naruszają Konstytucję. Chodzi m.in. o wolność poruszania się po terytorium RP, cenzurę prewencyjną środków społecznego przekazu czy próby obejścia w drodze ustawy konstytucyjnych gwarancji w zakresie maksymalnego czasu trwania ograniczeń związanych z wprowadzeniem stanu wyjątkowego.

Prezydium NRA zwraca uwagę, że istnieją mechanizmy kontroli konstytucyjnej uchwalonego przez parlament prawa. - Kontrolę taką sprawują niezawisłe oraz niezależne od władzy wykonawczej i ustawodawczej sądy tak powszechne, jak i administracyjne. W procesie stosowania prawa mają one obowiązek pominięcia niekonstytucyjnych nakazów i zakazów wprowadzonych aktem prawnym rangi rozporządzenia. Sprawy takie - w przypadku wejścia w życie uchwalonych zmian – z pewnością do sądów trafią. Będą dotyczyły na przykład dziennikarzy, którym komendant straży granicznej odmówi możliwości realizacji ich obowiązków zawodowych na obszarze przygranicznym lub osób obwinionych o popełnieniem czynu zabronionego w postaci przebywania w obszarze przygranicznym mimo wprowadzonego zakazu. Adwokaci w tych sytuacjach z pewnością będą udzielać obywatelom niezbędnej pomocy prawnej w przekonaniu, że sądy - podobnie jak w przypadku „rozporządzeń covidowych” - staną po stronie Konstytucji i obywateli. – czytamy w uchwale.

Nieruchomości
Łatwiejsza legalizacja samowoli budowlanej? Jest pomysł zespołu Brzoski
W sądzie i w urzędzie
Nowość w aplikacji mObywatel. „Pozwala zaoszczędzić sobie wycieczki do urzędu"
Praca, Emerytury i renty
13. emerytura nie dla wszystkich seniorów. Te grupy nie otrzymają świadczenia
Nieruchomości
Czy sąsiad może żądać zwrotu pieniędzy za ogrodzenie? Przepisy mówią jasno
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Prawo drogowe
Będzie pułapka na łamiących zakaz prowadzenia aut. Może złamać wiele karier
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń