[b]Odpowiada Irena Frąszczak - radca prezesa KRUS ds. ubezpieczeń[/b]
Ubezpieczeniu w KRUS w pełnym zakresie podlega ten, kto prowadzi działalność rolniczą (obowiązkowo, jeśli prowadzi ją na obszarze powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny), a także jego małżonek lub domownik, jeżeli nie podlegają oni innemu ubezpieczeniu społecznemu i nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty albo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.
Przez osoby podlegające innemu ubezpieczeniu społecznemu rozumie się podlegających obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym na podstawie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Są nimi m.in. osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.
Oznacza to, że jeśli podlegający ubezpieczeniu społecznemu rolników podejmuje inną aktywność zawodową rodzącą obowiązek podlegania ubezpieczeniom emerytalno-rentowym na podstawie przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych, to pierwszeństwo ma ubezpieczenie w ZUS.
Ubezpieczenie społeczne rolników odgrywa w stosunku do pozostałych systemów ubezpieczeń społecznych rolę dopełniającą. Zatrudniony na podstawie umowy o pracę, zlecenia, umowy agencyjnej czy też innej umowy o świadczenie usług podlega ubezpieczeniu społecznemu w ZUS, co wyklucza podleganie obowiązkowemu ubezpieczeniu rolniczemu. Po złożeniu stosownego wniosku osoba taka może być objęta w KRUS ubezpieczeniem wypadkowym, chorobowym i macierzyńskim – w ograniczonym zakresie. Po opłaceniu 1/3 składki na to ubezpieczenie, w razie wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej, osoba taka byłaby uprawniona do skorzystania z jednorazowego odszkodowania z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.