[ramka][b]– Prowadzę działalność gospodarczą. Niedawno kupiłem grunty rolne, stając się rolnikiem. Korzystam z dopłat unijnych – pole jest zasiewane. Planuję przeznaczenie części gruntów na działalność gospodarczą i wybudowanie na nich hotelu dla koni. Czy postąpię prawidłowo, jeżeli dotychczasową działalność poszerzę o te usługi i będę łącznie odprowadzał podatek dochodowy (liniowy) i VAT? Zauważyłem, że większość rolników, którzy prowadzą hotele dla koni, w ogóle nie rozlicza się ze skarbówką. Na jakiej podstawie?[/b] [/ramka]
Co do zasady rolnicy są podatnikami VAT. Pojęcie działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT obejmuje także działalność rolniczą. Art. 15 ust. 2 ustawy o VAT mówi jednoznacznie, że przez działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT rozumie się także wszelką działalność rolników.
Większość rolników w zakresie swojej działalności korzysta jednak ze specjalnego zwolnienia podmiotowo-przedmiotowego, będąc rolnikami ryczałtowymi. Zgodnie z art. 2 pkt 19 ustawy o VAT rolnik ryczałtowy to rolnik dokonujący dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczący usługi rolnicze, korzystający ze zwolnień od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Na mocy art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT zwolniona z tego podatku jest dostawa produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywana przez rolnika ryczałtowego, oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego.
Usługi rolnicze to usługi wymienione w załączniku nr 2 do ustawy o VAT. Wśród nich są m.in. „usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt, z wyjątkiem usług weterynaryjnych, podkuwania koni i schronisk dla zwierząt” (mieszczące się w grupowaniu PKWiU 01.4). Usługi „hotelu dla koni” są związane z chowem i hodowlą zwierząt. Nie są to usługi „schroniska dla zwierząt”. Ich charakter jest inny. Udostępnianie miejsca w stajni dla cudzych zwierząt (koni) jest związane z chowem tych zwierząt. Usługi hotelu dla koni, jeśli wykonywane są przez rolnika ryczałtowego, mogą być zatem objęte zwolnieniem podatkowym.
Należy przy tym zwrócić uwagę, że nie ma w przepisach zastrzeżenia, że podatnik będący rolnikiem ryczałtowym ma prowadzić działalność wyłącznie w zakresie dostawy własnych produktów rolniczych i świadczenia usług rolniczych. Może prowadzić także inną działalność gospodarczą, w ramach której będzie czynnym podatnikiem VAT. Status rolnika ryczałtowego – i związane z tym zwolnienie podmiotowo-przedmiotowe – dotyczyć będzie wyłącznie aktywności w zakresie (w tym wypadku) usług rolniczych.