Choć ostatnia marcowa nowelizacja ustawy o systemie oświaty odroczyła obniżenie wieku szkolnego o dwa lata, to pięciolatki nadal muszą odbyć roczne przygotowanie przedszkolne. Tak wynika z art. 14 ust. 3 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn. DzU z 2004 r. nr 256, poz. 2572).
Zapisy obowiązkowe
Oznacza to, że rodzice dzieci urodzonych w 2007 r. muszą zgłosić je do przedszkola, oddziału przedszkolnego zorganizowanego w szkole podstawowej lub innej formy wychowania przedszkolnego. Gmina zaś musi im zapewnić miejsce w prowadzonych przez siebie placówkach.
390 tys. pięciolatków rozpocznie w tym roku naukę w szkolnej lub przedszkolnej zerówce
Trzeba pamiętać, że w wypadku przedszkoli nie obowiązuje rejonizacja. O ile każda szkoła ma określony obwód i musi przyjąć do pierwszej klasy dzieci w nim mieszkające, o tyle przedszkola obwodów nie mają. Dlatego dziecko może trafić do placówki niepołożonej najbliżej domu albo do oddziału zerówkowego w szkole. Zwłaszcza w dużych miastach, np. Warszawie i Gdańsku, większość oddziałów dla pięciolatków znajduje się właśnie w szkołach. Gminy tworzyły je tam, spodziewając się, że od września sześciolatki będą obowiązkowo uczniami pierwszej klasy.
Bożena Skomorowska z Biura Prasowego Ministerstwa Edukacji Narodowej dodaje, że przepisy ustawy o systemie oświaty nie przewidują odroczenia tego obowiązku dla żadnego dziecka. Każdy pięciolatek musi więc chodzić do przedszkola, nawet jeśli rodzice mają pewność, że jako sześciolatka nie zapiszą go do pierwszej klasy.