Rzecznik powołuje się na prawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 31 stycznia 2013 r. (sygn. akt VII SAB/Wa 201/12). Sąd podkreślił, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, "pacjent może obecnie sporządzić takie oświadczenie zarówno w ramach jak i poza dokumentacją medyczną.
- Jeżeli oświadczenie to przybiera najszerszą możliwą formę o upoważnieniu określonej osoby do choroby uzyskiwania dokumentacji medycznej pacjenta, i zostanie załączone do historii określonej choroby, to niezależnie od tego który podmiot medyczny będzie świadczeniodawcą wytwarzającym dokumentacje medyczną związaną z tą chorobą, ma obowiązek respektowania oświadczenia wskazującego upoważnioną osobę do uzyskiwania dokumentacji, zarówno za życia jak i po śmierci pacjenta - orzekł sąd.
Jego zdaniem nie ma racjonalnego powodu, aby traktować oświadczenie pacjenta upoważniające osobę bliską do uzyskiwania jej dokumentacji, jako sporządzone tylko na użytek świadczeniodawcy, który założył historie choroby, w której oświadczenie takie się znalazło".
Chodzi m.in. o sytuacje, gdy pacjent jest w nagłym trynie przenoszony do innego szpitala niż ten, w którym założono mu historię choroby i odebrano upoważnienie osoby bliskiej do wglądu w dokumentację.
Rzecznik Praw Pacjenta informuje, by zgłaszać do jego biura każdy przypadek odmowy udostępnienia lub realizacji prawa do wglądu w dokumentację medyczną pacjenta osobie przez niego upoważnionej.