Skierowany waśnie do konsultacji społecznych projekt noweli ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej wprowadza pojęcie „poradni przyszpitalnej". Dzięki temu NFZ będzie mógł różnicować przy podpisywaniu kontraktów na porady lekarskie, pozycję podmiotów w zależności od tego, czy udzielają świadczeń szpitalnych, czy nie. Poradnię przyszpitalną będą mogły tworzyć podmioty, które w strukturze posiadają już szpital. Poradnia dodatkowo powinna mieścić się w budynku szpitala lub tworzyć z nim całość.
Jak tłumaczy Ministerstwo Zdrowia, autor projektu, zmiany mają umożliwić prezesowi NFZ ogłaszanie odrębnych konkursów wyłącznie dla placówek posiadających poradnie przyszpitalne zintegrowane z oddziałami.
W efekcie może zostać ograniczony krąg podmiotów starających się o zawarcie kontraktu z NFZ. Z rynku mogą być wyłączeni świadczeniodawcy ambulatoryjni nie prowadzący szpitala. Przepisy takie w praktyce doprowadzą do faworyzowania placówek szpitalnych, a zatem głównie publicznych. Niewykluczone również, że działania Funduszu w kontraktowania świadczeń w poradniach przyszpitalnych w przyszłości oceni Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Należy zastanowić się nad sensem planowanej zmiany z punktu widzenia pacjenta. Historia choroby po zakończeniu pobytu w szpitalu nie jest, zgodnie z przepisami, automatycznie włączana do dokumentacji poradni przyszpitalnej i na odwrót. Nie ma również gwarancji, że pacjent będzie się znajdował pod opieką tego samego lekarza w czasie hospitalizacji i późniejszego leczenia ambulatoryjnego. Wpływ planowanej zmiany na ciągłość i kompleksowość świadczeń staje się zatem wątpliwy. Może natomiast dojść do ograniczenia dostępu do świadczeń w związku z tym, że liczba placówek posiadających kontrakt będzie mniejsza, co doprowadzi do kumulacji w kolejkach oczekujących u jednego świadczeniodawcy. Problem pojawi się zwłaszcza w małych miejscowościach, w których komunikacja z najbliższym szpitalem jest znacznie trudniejsza niż w miastach. Te zmiany mają wejść w życie już od 1 stycznia 2014 r., co może wprowadzić duże zmiany na mapie usług zdrowotnych.
—oprac. kno