Burmistrz miasta i gminy odmówił potwierdzenia prawa do świadczeń opieki zdrowotnej, finansowanych z środków publicznych dla pewnego mężczyzny, posiadającego obywatelstwo polskie. Z uwagi na brak możliwości określenia miejsca jego zamieszkania i pobytu oraz przeprowadzenia wywiadu środowiskowego, urzędnik nie określił kryterium dochodowego uprawniającego do przyznania mu prawa do świadczenia.
Przedstawił zgromadzony w sprawie materiał dowodowy, a w szczególności działania zmierzające do wyjaśnienia istotnych dla sprawy okoliczności, które ostatecznie nie pozwoliły na ustalenie miejsca pobytu niedoszłego beneficjenta. Organ przyjął, że na podstawie informacji o nie korzystaniu w okresie ostatnich sześciu lat przez mężczyznę z pomocy państwa należało przyjąć, iż nie spełniał on bezwzględnych przesłanek z ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Takie stanowisko oprotestował do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, dyrektor szpitala wojewódzkiego, odpowiedzialny za udzielenie pomocy medycznej mężczyźnie, domagając się uchylenia decyzji burmistrza. Stwierdził, że przepisy nie dopuszczają możliwości odmówienia potwierdzenia prawa do świadczeń zdrowotnych, z powodu trudności czy niemożności przeprowadzenia wywiadu ze świadczeniobiorcą.
Zdaniem dyrektora urzędnik może odmówić potwierdzenia prawa do świadczeń tylko w ściśle określonych sytuacjach, np. gdy dochód świadczeniobiorcy przekraczał obowiązujące kryterium dochodowe lub gdy wystąpiły przesłanki, o których mowa w ustawie o pomocy społecznej, tj. w przypadku stwierdzonych przez pracownika socjalnego dysproporcji między udokumentowaną wysokością dochodu a sytuacją majątkową osoby lub rodziny, wskazującą, że osoba ta lub rodzina jest w stanie przezwyciężyć trudną sytuację życiową.
Dyrektor wnioskował, że wywiad środowiskowy nie jest jedynym możliwym i dostępnym organowi administracji publicznej sposobem ustaleń, gdyż może zwrócić się do szeregu innych instytucji, by stwierdzić, czy beneficjent nie korzystał z ich świadczeń.