Reklama
Rozwiń

W Sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych

W Sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.

Publikacja: 11.06.2015 14:27

W Sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

Zmiany dotkną najprawdopodobniej 21 przepisów ustaw, które regulują przebieg koncertów czy meczów piłkarskich w Polsce. Chodzi o ustawę o bezpieczeństwie imprez masowych, Kodeks wykroczeń, ustawę o postępowaniu w sprawach nieletnich, Kodeks karny oraz Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia.

W środę projekt nowelizacji został skierowany do drugiego czytania w Sejmie. Czekają go jeszcze niewielkie zmiany, które obejmą m.in. kwestię obliczania miejsc stojących na trybunach.

Kary za race w pociągu

Zmiany można podzielić na dwie grupy. Pierwsze to te, które dotyczyć będą uczestników imprez, a więc m.in. kibiców. Przede wszystkim łatwiej będzie nabyć bilet na mecz. Po wejściu w życie nowelizacji, sprzedaż biletu będzie następowała po uzyskaniu imienia i nazwiska oraz numeru PESEL. Zniesiony zostanie dotychczasowy obowiązek gromadzenia przez organizatorów wizerunków twarzy.

Na stadionach dopuszczone zostaną także miejsca stojące. Przy czym w przypadku meczów piłki nożnej w ramach rozgrywek FIFA lub UEFA (tak jak to było podczas niedawnego finału Ligi Europy w Warszawie) na biletach będzie umieszczane wyłącznie miejsce siedzące, bez innych danych.

Kibice łamiący prawo muszą się przygotować na dodatkowe kary. Po pierwsze, w przypadku gdy sąd ukarze za wykroczenie o charakterze chuligańskim, a udział sprawcy takiego wykroczenia będzie zagrażał dobrom chronionym prawem sąd będzie mógł orzec środek karny w postaci zakazu wstępu na imprezę masową na okres od 2 do 6 lat.

Nowością są też kary za przewożenie środków pirotechnicznych. Już za same posiadanie np. rac w pociągu którym kibice będą jechali na mecz będzie groził areszt, ograniczenie wolności albo grzywna nie niższa niż 3 tys. zł. Obligatoryjnie wobec takiej osoby ma zostać też wydany zakaz stadionowy.

Zmieni się ścieżka odwoławcza od zakazu nakładanego przez kluby. Nie będzie już odwołania do Polskiego Związku Piłki Nożnej czy Ekstraklasy, a zastąpi go wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Ułatwienia dla organizatorów

W projekcie nowelizacji przewidziano kilka ułatwień dla organizatorów imprez. Z 30 do 60 dni skróci się okres, w którym będą mieli oni obowiązek przechowywać nagrania z monitoringu stadionowego. Tzw. kompatybilne systemy do identyfikacji uczestników imprez będą musieli zapewnić organizatorzy, którzy „uczestniczą w rozgrywkach jednej z trzech najwyższych ligowych klas rozgrywkowych rywalizacji mężczyzn", a nie jak było dotychczas wszyscy, którzy organizowali imprezy masowe – mecze piłki nożnej.

Przewidziano także skrócenie do 14 dni terminu na zgłoszenie imprezy masowej. Dojdzie do tego jednak tylko w wyjątkowych i uzasadnionych przypadkach.

Ekspert: pozytywny kierunek

Specjalizujący się w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych dr Mateusz Dróżdż z Uczelni Łazarskiego w Warszawie uważa, że sam kierunek zmian jest pozytywny. - Przede wszystkim zmiany pozwolą na łatwiejszą nabycie biletu np. przez internet, aczkolwiek kibice meczów piłki nożnej będą musieli posiadać przy sobie dowód potwierdzający tożsamość, aby wejść na teren imprezy masowej – tłumaczy ekspert.

Wątpliwości prawnika budzi natomiast wprowadzenie wykroczenia w postaci posiadania środków pirotechnicznych podczas zorganizowanego przejazdu kibiców, co w jego ocenie stanowi krytykowaną już przez Trybunał Konstytucyjny regulację „karania na przedpolu czynu zabronionego. - Co więcej, uważam, że kibice, aby uniknąć odpowiedzialności karnej za ten czyn będą jeździć prywatnymi samochodami i wtedy przy olbrzymich wyjazdach, skoordynować taką grupę będzie niezmiernie trudno – ostrzega dr Dróżdż.

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono