Więcej obcokrajowców na polskich uczelniach

Jedynie 4 proc. studentów na polskich uczelniach to obcokrajowcy. Resort szkolnictwa wyższego chce to zmienić.

Publikacja: 10.05.2017 07:49

Więcej obcokrajowców na polskich uczelniach

Foto: www.sxc.hu

Wyspecjalizowana agencja będzie mogła prowadzić programy stypendialne dla studentów, doktorantów, pracowników uczelni, jak np. Erasmus czy program „Działania Marii Skłodowskiej-Curie". Zmiany zakłada projekt ustawy o Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) autorstwa Ministerstwa Nauki. Mają wejść w życie już od października.

Projekt zakłada jednak ostateczną rezygnację z programu „Studia dla wybitnych". Regulujący go przepis ma zniknąć z prawa o szkolnictwie wyższym. Program przyjęty przez rząd Ewy Kopacz miał zapewniać wybitnym studentom finansowanie studiów na najlepszych uczelniach świata. Zarezerwowane na ten cel środki zostaną przekazane agencji, która ma bardziej efektywnie wspierać studentów. W jaki sposób? Tego już nie precyzuje.

NAWA ma zająć się też przyciąganiem zagranicznych studentów i doktorantów. Będzie odpowiedzialna za międzynarodowe programy studiów (w tym doktoranckich), szkoły letnie oraz programy, których celem jest zwiększenie liczby wykładowców z zagranicy w polskich uczelniach.

– Zasadne jest skoordynowanie wsparcia. Projekt ustawy jest jednak dość ogólny. O tym, jak będzie działać agencja, zadecyduje treść rozporządzeń – mówi Michał Gajda, przewodniczący Krajowej Reprezentacji Doktorantów.

Agencja będzie również ogłaszać jednorazowe konkursy, np. na lidera umiędzynarodowienia wśród uczelni czy na studenckie inicjatywy służące integracji polskich i zagranicznych studentów.

Liczba cudzoziemców studiujących w Polsce (w stosunku do liczby mieszkańców) w roku akademickim 2015/2016 była jedną z najniższych wśród krajów OECD. Wynosiła 4,07 proc. przy średniej dla tej organizacji powyżej 8 proc. Polskie uczelnie zajmują też niskie pozycje w rankingach międzynarodowych. Być może dlatego wykładowcy z innych państw nie chcą do nas przyjeżdżać i stanowią zaledwie 2,4 proc. wszystkich pracowników naukowo-dydaktycznych, przy czym ponad połowa pochodzi z krajów sąsiednich.

Inspiracją dla powołania Agencji są podobne jednostki działające np. w Niemczech (DAAD), Holandii (Nuffic), czy Finlandii (CIMO). Na czele NAWA stanie powoływany i odwoływany przez ministra dyrektor. Zostanie też utworzona Rada Agencji.

—kwa

etap legislacyjny: skierowano do Sejmu

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
ZUS
Obniżki składki zdrowotnej na razie nie będzie. Niektóre firmy zapłacą więcej
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku